نقاط قوت و ضعف بودجه 91 از زبان محسنی
سهم مردم در هزینه درمان کم نشد / افزایش بودجه عمرانی کشور

خبرگزاری فارس: رئیس فراکسیون سلامت مجلس شورای اسلامی گفت: کم‌کردن سهم مردم در هزینه درمان در بودجه 91 پیش‌بینی نشده است.

خبرگزاری فارس: سهم مردم در هزینه درمان کم نشد / افزایش بودجه عمرانی کشور

انوشیروان محسنی‌بندپی امروز در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در شهرستان چالوس بیان داشت: در بودجه سال 90 و تدوین این مسئله در قانون برنامه پنجم که باید پرداخت هزینه‌های بخش درمان برای مردم از 70 به 30 درصد برسد این کار عملی نشده و در دولت عزمی برای اجرایی کردن برنامه پنجم در این بخش وجود ندارد.

وی گفت: این مسئله باعث شده کشور ما در بین 119 کشور جهان رتبه 112 را در اجرای عدالت در سلامت در دنیا داشته باشد.

محسنی ادامه داد: به این شکل سالانه دو درصد جمعیت شهری و سه درصد جمعیت روستایی که بیش از یک و نیم میلیون نفر را شامل می‌شود برای پرداخت هزینه درمان دچار خط فقر می‌شوند.

این مسئول همچنین به برخی از نقاط قوت بودجه سال 91 اشاره کرد و ادامه داد: افزایش بودجه عمرانی کشور از 34 هزار و 500 میلیارد تومان به 38 هزار میلیارد تومان از ویژگی‌های مثبت این لایحه است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس لایحه بودجه سال 1391 کل کشور، 20 درصد منابع صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد.

وی ابراز داشت: به هیئت امنای صندوق توسعه ملی اجازه داده شده است که 20 درصد از منابع صندوق توسعه ملی را برای پرداخت تسهیلات به بخش‌های غیردولتی در اختیار بانک کشاورزی یا صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی قرار دهد.

محسنی خاطرنشان کرد: بر اساس این لایحه، بانک‌های عامل موظفند به ازای پرداخت تسهیلات به کشاورزان و روستاییان اسناد مربوط به اراضی کشاورزان و اسناد عادی اراضی محل اجرای طرح‌های کشاورزی و صنایع وابسته به آن و اسناد منازل روستایی را به عنوان وثیقه وام‌های بخش کشاورزی و وام‌های پرداختی به روستاییان مورد پذیرش قرار دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های چشمگیر دستگاه‌های اجرایی در شهرستان چالوس یادآور شد: به همت همه دستگاه‌های اجرایی حدود 12 تشویق‌نامه ملی و استانی برای مجموعه فرمانداری چالوس صادر شده است.

این نماینده مجلس همچنین به پروژه‌های بزرگ و مهم سطح شهرستان اشاره کرد و گفت: پروژه سد تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه با پیشرفت فیزیکی بیس از 93 درصد تا تابستان سال 91 آماده بهره‌برداری خواهد بود که یک‌هزار مگاوات برق را وارد مدار می‌کند.

محسنی در پایان از افتتاح بیمارستان فوق تخصصی چالوس در تیرماه سال 91، کلنگ‌زنی درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی چالوس در اردیبهشت‌ماه سال آینده و انتخاب پیمانکار برای درمان بستر مرزن‌آباد خبر داد.

انتهای پیام/ن۲۰/چ3000