شفیعی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به حادثه قندهار
مقامات افغان بند "کاپیتولاسیون" را از توافقتنامه امنیتی با آمریکا خارج کنند

خبرگزاری فارس: کارشناس مسائل افغانستان گفت: افغان‌ها در زمان تهیه پیش نویس توافقنامه امنیتی روی بند کاپیتولاسیون تامل داشتند و حادثه قندهار می‌تواند ابزار مهمی برای آنها باشد تا به وسیله آن این بند را از توافقنامه خارج کنند.

خبرگزاری فارس: مقامات افغان بند "کاپیتولاسیون" را از توافقتنامه امنیتی با آمریکا خارج کنند

نوذر شفیعی کارشناس مسائل افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در خصوص حادثه قندهار و کشته شدن 16 غیرنظامی افغان توسط نیروهای آمریکایی گفت: آنچه اتفاق افتاده را در چند سطح باید تجزیه و تحلیل کرد. در سطح فردی با توجه به بعد مسافت آمریکا و افغانستان،‌ محیط سخت افغانستان و تاثیر روانی که این موضوع بر سربازان آمریکایی گذاشته، باعث می‌شود آنها دست به هرگونه اقدام نابهنجاری در این کشور بزنند.

وی افزود: در سطح سازمانی، در ارتش آمریکا به سربازان آموخته می‌شود که "اگر نکشید کشته می‌شوید"، لذا بر اساس این آموزه سربازان آمریکایی هرگونه تصوری از دشمن را به معنای واقعیت پنداشته و وارد عمل می‌شوند.

این کارشناس مسائل افغانستان سطح سوم را سطح ملی آمریکا خواند و گفت: اصولاً در تفکر آمریکایی نوعی فرا دستی و فرودستی وجود دارد. یعنی آمریکایی‌ها فرادست هستند و سایر کشورها و اقوام فرو دست. در این شرایط اگر هر فرد غیر آمریکایی و حتی غیرنظامی کشته شود، در قاموس تفکرات آمریکایی مسئله خاصی اتفاق نیفتاده است و لذا کشتار آمریکایی‌ها در کشورهای دیگر امری عادی قلمداد می‌شود.

شفیعی در خصوص پوشش گسترده این موضوع از سوی رسانه‌های غربی نیز گفت: بخشی از این علت، اعتراف به واقعیت است که برای رسانه‌های خبری جذاب می‌باشد. رسانه‌های غربی عمدتاً تحت تاثیر تفکرات سیاستمداران واکنش نشان می‌دهند که قاعدتاً باید در پی کوچک نمایی این خبر باشند زیرا ماموریت اصلی آنها همراهی کردن با جنگ سالاران، سیاستمداران، اقتصاد سالاران و شرکت‌های چند ملیتی است.

وی ادامه داد: بنابر این در یک روال عادی و منطقی و بر اساس ماموریت تعریف شده برای این رسانه‌ها، آنها به جای بزرگ‌نمایی و برجسته سازی باید به کوچک نمایی آن بپردازند. اما یکی از دلایل این بزرگ نمایی می‌تواند تلاش برای تحت فشار قرار دادن اوباما در آستانه انتخابات از سوی جمهوری خواهان باشد.

شفیعی یادآور شد: این موضوع می‌تواند بهانه‌ها و زمینه‌های لازم را برای تسریع خروج نیروهای خارجی از افغانستان فراهم کند، به این دلیل که سربازان آمریکایی در جنگ افغانستان به درجه‌ای رسیده‌اند که خارج از قواعد و رفتارهای بین‌المللی و حقوق جنگ عمل می‌کنند تا به این طریق زمینه را برای خروج خود از افغانستان فراهم کنند.

این کارشناس مسائل افغانستان یادآور شد: اگر این سناریو را بپذیریم به آن معناست که آمریکایی‌ها از جنگ افغانستان خسته شده‌اند.

وی در خصوص توافقنامه امنیتی آمریکا و افغانستان که در آن مصونیت نیروهای آمریکایی از هرگونه محاکمه و پیگرد در افغانستان مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: افغان‌ها در زمان تهیه پیش نویس این توافقنامه، روی این بند(کاپیتولاسیون) تامل داشتند و این حادثه می‌تواند ابزار مهمی برای آنها باشد تا به وسیله آن این بند را از توافقنامه خارج سازند.

انتهای پیام/