با اشاره به تکرار قتل‌عام غیرنظامیان افغان
مقام روس: آمریکا بازنده جنگ افغانستان است

خبرگزاری فارس: نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان معتقد است تکرار مرتب تیراندازی نظامیان آمریکایی به مردم غیرنظامی افغانستان حاکی از آن است که آمریکا بازنده جنگی است که در این کشور براه انداخته است.

خبرگزاری فارس: مقام روس: آمریکا بازنده جنگ افغانستان است

به گزارش فارس به نقل از روزنامه «وزگلاد»، "زمیر کابولوف" نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان اعلام کرد که تیراندازی به غیرنظامیان افغانستان توسط سرباز آمریکایی نشانه آن است که آمریکا جنگی که در این کشور آغاز کرده را خواهد باخت.

کابولوف در مصاحبه با شبکه تلوزیونی «آر.تی» گفت: البته من فکر نمی‌کنم که این مسئله یک عملیات حساب شده و عمدی توسط نظامیان آمریکایی در افغانستان باشد و به احتمال زیاد اتفاق رخ داده توسط این گروهبان آمریکایی یک اقدام انفرادی است.

این کارشناس روس یادآور شد: ولی آنچه نگران کننده است اینکه طی سال‌های اخیر ما شاهد تکرار موارد مشابه  بسیاری از این چنین حوادثی بودیم که توسط سربازان آمریکایی در افغانستان بوجود آمده اند و حوادث مشابهی نظیر کشتار و تیراندازی به سمت مردم غیرنظامی در افغانستان عملا ماهی یکبار رخ می‌دهد. 

کابولوف افزود: من با این نظریه موافقم که آمریکایی‌ها و دیگر نیروهای ائتلافی در افغانستان دچار خستگی فزاینده شده‌اند.

وی در پاسخ به این سئوال که «آیا سندروم افغانستان شبیه به سندروم ویتنام است»، گفت: متاسفانه، بله. البته این نظر شخصی من است. به عقیده من،  آمریکایی‌ها بازنده جنگ در افغانستان هستند و موفق به یافتن استراتژی درستی برای ممانعت از قرار گرفتن در سراشیبی هرج و مرج در کشور نخواهند شد.

کابولوف یادآور شد: و اگر آنها موفق نشوند در آینده نزدیک به راه حلی در این خصوص دست یابند، متاسفانه نتیجه آن بسیار غم انگیز خواهد بود.

نماینده ویژه  میدویدیف در پاسخ به این سئوال که آیا وی فکر می‌کند که ارتش افغانستان با توجه به وضعیت فعلی خود، قادر به تامین امنیت در کشور خواهد بود، گفت: خیر، من فکر نمی‌کنم که آنها قادر به چنین کاری باشند.

کابولوف گفت: من فکر می‌کنم قبل از آنکه آمریکایی‌ها مسئولیت تامین امنیت را به نیروهای ارتش و پلیس افغانستان واگذار کنند، باید حداکثر تلاش خود را برای ایجاد ارتشی و پلیسی قدرتمند انجام دهند.

وی در پاسخ به این سئوال که در صورت خروج نیروهای غربی از افغانستان آیا دیگر کشورهای منطقه، از جمله روسیه حاضر به ورود به افغانستان و حمایت از دولت این کشور هستند؟ گفت: البته که نه. در هر صورت من کاملا معتقدم که روسیه به هیچ وجه حاضر به دخالت در این مسئله نیست.

کابولوف تاکید کرد: برای ما کافیست و من فکر می‌کنم که اکنون هم آمریکا و هم ناتو به مسئله خروج و یا عدم خروج نیروهای خود از افغانستان بیشتر فکر خواهند کرد.

وی یادآور شد: از آنجایی که نیروهای آمریکا و ناتو هنوز در افغانستان حضور دارند، ما به آنها پیشنهاد می‌کنیم که نه تنها به ثبات اوضاع نظامی در این کشور بپردازند، بلکه در توسعه این کشور نیز سهمی داشته باشند و در این راه روسیه می‌تواند به آنها کمک کند.

این دیپلمات روس گفت: چرا که در نهایت امر تنها توسعه کشور است که می‌تواند باعث ثبات اوضاع  داخلی در افغانستان شود و اگر این مسئله رخ دهد، آنوقت نیروهای طالبان می‌توانند به سمت ادامه روال عادی زندگی علاقه پیدا کنند.

انتهای پیام/آ.ص