مدیر قلعه تاریخی و باستانی فلک الافلاک خرم‌آباد خبر داد
بازدید 8 هزار گردشگر نوروزی از قلعه فلک‌الافلاک لرستان

خبرگزاری فارس: مدیر قلعه تاریخی و باستانی فلک الافلاک خرم‌آباد گفت: از ابتدای تعطیلات نوروزی تا روز گذشته بیش از 8 هزار مسافر نوروزی و گردشگر داخلی و خارجی از این اثر تاریخی استان لرستان در خرم‌آباد بازدید کردند.

خبرگزاری فارس: بازدید 8 هزار گردشگر نوروزی از قلعه فلک‌الافلاک لرستان

 دیانوش چراغی امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در خرم‌آباد ضمن اشاره به افزایش میزان بازدید گردشگران از قلعه تاریخی و باستانی فلک‌الافلاک خرم‌آباد اظهار داشت: قلعه تاریخی فلک‌الافلاک مربوط به عهد ساسانی در مرکز لرستان به بشمار می‌رود که در طول ایام سال به خصوص در ایام تعطیلات نوروزی میزبان مسافران و گردشگران زیادی از سراسر جهان است.

وی با اشاره به اینکه دو موزه باستان شناسی و مردم شناسی این اثر نیز به عنوان دیگر جاذبه‌های قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد محسوب می‌شوند، تصریح کرد: در این موزه‌ها، علاوه بر آثار و اشیاء تاریخی، گوشه‌ای از زندگی مردم و آداب و رسوم عشایر استان در زمان‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است.

مدیر قلعه تاریخی و باستانی فلک الافلاک خرم‌آباد گفت: برای همین منظور دو موزه مردم شناسی و باستان شناسی مجموعه قلعه نیز برای بازدید عموم علاقه‌مندان در ایام نوروز فعال شده است.

وی اظهار داشت: همچنین تعدادی اشیای قدیمی و تاریخی که تاکنون به موزه انتقال داده نشده، شامل مفرغ و آثار غار باستانی کلمانکره در ایام نوروز در موزه‌های قلعه تاریخی فلک الافلاک نمایش داده می‌شود.نوروز سال گذشته بیش از 110 هزار گردشگر از قلعه فلک الافلاک به عنوان یک اثر ارزشمند در خرم‌آباد دیدن کردند.

فلک الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می‌شود، قلعه فلک الافلاک بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه خرم‌آباد قرار گرفته و چشمگیرترین اثر تاریخی و گردشگری درون شهر خرم‌آباد است.

این قلعه با نام‌های گوناگونی در طول زمان شناخته شده است، دژ شاپورخواست، قلعه خرم‌آباد، دوازده برجی و کاخ اتابکان از آن جمله‌اند.

قلعه خرم‌آباد از دوره قاجار به بعد با نام فلک الافلاک ضبط شده است، با توجه به اینکه ممکن است دوازده برجی، اشاره‌ای به دوازده برج فلکی باشد، ممکن است نام فلک الافلاک نیز از همین جا ریشه گرفته باشد.

فلک‌ الافلاک دارای هشت برج دو حیاط مستطیل شکل است، ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه 22,5 متر و مساحت کلی آن 5300 متر مربع است.

پلان بنا به صورت هشت ضلعی نامنظم است، ورودی آن در جبهه شمالی و در برج جنوب غربی ساخته شده است که عرض آن 2,10 و ارتفاع آن 3 متر است.در ساخت این بنا از مصالحی چون خشت، آجر،‌ سنگ و ملات استفاده شده است.

از زمان برپایی بنا در عهد ساسانی تا دوره‌های متاخر الحاقاتی به آن اضافه شده است (به خصوص در دوره صفوی و قاجاری) این اثر همان دژ معروف شاپورخواست است، که در تاریخ ذکر شده است.

از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد.این بنا به شماره 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و اکنون به عنوان موزه باستانشناسی، مردم شناسی و آزمایشگاه مرمت اشیا و چایخانه سنتی از آن استفاده می‌شود.

انتهای پیام/خ۱۰