روایت فهمی هویدی از وضعیت ۲۳۹ زندانی سیاسی عربستانی/ سرکوبی که در برابر آن سکوت شده است

خبرگزاری فارس: فهمی هویدی با اشاره به اینکه نقض حقوق‌بشر به پدیده‌ای رایج در کشورهای عربی خلیج فارس تبدیل شده،‌ تاکید کرد که همسویی رسانه‌ای با این رژیم‌ها موجب شده، حقایق جاری در منطقه فقط از طریق سایت‌های اینترنتی دریافت شود.

خبرگزاری فارس: روایت فهمی هویدی از وضعیت ۲۳۹ زندانی سیاسی عربستانی/ سرکوبی که در برابر آن سکوت شده است

به گزارش فارس، روزنامه الشروق چاپ قاهره در شماره امروز خود در مقاله‌ای تحت عنوان "سرکوبی که در برابر آن سکوت شده"، به قلم "فهمی هویدی"، اندیشمند و نویسنده بزرگ مصری و جهان عرب به اوضاع جاری در عربستان سعودی و سرکوب‌گری‌های اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردمی این کشور به دست رژیم سعودی می‌پردازد و سکوت رسانه‌ها درباره مظلومیت مردم عربستان می‌پردازد.

این نویسنده جهان عربی در این ارتباط می‌نویسد: نامه‌ای دردناکی از خانواده‌های بازداشت‌شدگان سیاسی عربستانی به دستم رسیده است که تردید در منتشر نکردن آن مرا دچار عذاب وجدان کرد.

فهمی هویدی می‌گوید که این نامه از درد و رنج و مصایب 239 زندانی سیاسی عربستانی سخن می‌گوید و اگر تاکنون در انتشار آن تردید داشتم، به ایندلیل بود که از هویت این زندانیان و دلیل واقعی اتهامات آنها با خبر نبودم، اما آنچه عذاب وجدان مرا تشدید کرد این بود که این نامه شامل اسامی 239 زندانی سیاسی و اسامی خانواده‌های آنان شامل مادران، پدران، خواهران، برادرن، دختران و فرزندانی آنها می‌شد که در آن از ظلمی که بر همه آنها توسط رژیم سعودی رفته بود، شکایت دشتند و در این نامه می‌خواستند تا صدای مظلومیت خود را به گوش دیگران برسانند، شاید کسی غم و اندوه آنها را دریابد و گامی برای نجات عزیزان آنها و اعلام همبستگی با آنها بردار.

این اندیشمند مصری با تأکید براینکه قصد دفاع یا حمایت از اقدامات و یا تفکرات و اندیشه‌ای زندانیان سیاسی عربستان را ندارد، می‌گوید که هدف وی از این مطلب دفاع از انسانیت و مظلومیت آنهاست، به همین دلیل نامه آنها را که از طریق پست الکترونیک دریافت کرده، منتشر می کند.

فهمی هویدی با اشاره به اینکه این نامه پیام‌های مختلفی را دربردارد، می‌نویسد که این نامه خیزش و تحرک ایجاد شده در جوامع عربی در برهه کنونی را نشان می‌دهد و انقلاب در عرصه ارتباطات به معارضان این کشورهای عربی کمک کرد، صدای خود را به گوش دیگران برسانند.

این نویسنده مصری در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که این نامه همچنین نشان می‌دهد، از زمان اعلام جنگ علیه تروریسم که حدود 10 سال قبل از سوی آمریکا صورت گرفت، فشارهای امنیتی بین المللی به شدت افزایش یافته است و در این بین عربستان سعودی سهم بیشتری را در این جنگ داشت، چراکه اکثر عوامل حادثه 11 سپتامبر تابیعت سعودی داشتند، به همین دلیل رژیم سعودی برای بهبود وجه خود در جهان فشارهای بسیاری را در داخل بر شهروندان خود وارد کرد که رهاورد این سیاست قربانی شدن انسان‌های بی‌گناه بی‌شمار در این کشور بود.

اما سومین نکته‌ای که فهمی هویدی بر آن تاکید می‌کند، این است که از نامه اینگونه برداشت می‌شود که این خیزش و تحرکات مردمی تنها به عربستان سعودی محدود نمی‌شود و می‌گوید: بر روی بازتاب‌های این خیزش و تحرکات مردمی در چند کشور عربی منطقه خلیج فارس سرپوش گذاشته شده است، به ویژه آنکه شماری از این رژیم‌های عربی به رژیم‌های پلیسی تبدیل شده و فعالان و اندیشمندان این کشورها به سرنوشتی مشابه فعالان و اندیشمندان عربستانی دچار شده‌اند.

هویدی در پایان با اشاره به گسترش پدیده نقض حقوق بشر و سلب آزادی‌های عمومی در کشورهای عربی منطقه خلیج فارس می‌گوید که این پدیده هم اکنون به امری شایع در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تبدیل شده است.

وی می‌افزاید در کنار این سرکوب رسانه‌های عربی که هزینه مالی آنها توسط حاکمان منطقه تأمین می‌شود، درباره این نقض‌ حقوق بشر و تحرکات مردمی سکوت اختیار کرده‌اند، به همین دلیل است که حقایق جاری در منطقه را باید توسط شبکه‌های اجتماعی اینترنتی دریافت کرد، درحالی‌که تصاویری که در رسانه‌ها منتشر می‌شود، ساختگی و دروغین است.