غالب قندیل تحلیلگر برجسته جهان عرب در گفت‌وگو با فارس:
پیشرفت‌های علمی و نظامی ایران مایه افتخار ملت‌های اسلامی است

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز مطالعات عربی و بین‌المللی لبنان پیشرفت‌های علمی و نظامی ایران را مایه افتخار ملت‌های اسلامی و دلیل اصلی عصبانیت غرب دانست.

خبرگزاری فارس: پیشرفت‌های علمی و نظامی ایران مایه افتخار ملت‌های اسلامی است

"غالب قندیل" رئیس مرکزمطالعات عربی و بین‌المللی لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل فارس با اشاره به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به "روز جهانی قدس"، پیام تاریخی امام خمینی (ره) جهت گرامیداشت قدس شریف را مایه تاسیس و شکل گیری منظومه مقاومت و آزادی خواهی دانست که رژیم صهیونیستی را از اسطوره شکست نایذیری خارج ساخته و آن را تا مرز نابودی کامل پیش برده است.

وی با اشاره به تحریم‌های غربی علیه ملت ایران، چنین فشارهایی را به علت مواضع حمایتی تهران از آرمان فلسطین خواند و تاکید کرد که برخی از کشورهای عربی نیز به خاطر همبستگی مردمشان با سیاست‌های آزادخواهانه جمهوری اسلامی ایران با تهران سر ناسازگاری دارند و در حقیقت از پیشرفت‌های علمی، صنعتی و نظامی ایران که باعث افتخار ملت‌های اسلامی می‌شوند، به شدت ناراحتند.

قندیل مخالفت جمهوری اسلامی ایران با طرح‌های استعماری در منطقه خاورمیانه را باعث محبوبیت تهران نزد ملت‌های عرب خواند و افزود: ایران همه سخنان و مواضعش را عملی ساخت و به عقبه محکمی در دفاع از اندیشه‌های آزاد سازی فلسطین تبدیل شده است.

وی با اشاره به تداوم طرح‌های ددمنشانه رژیم صهیونیستی در یهودی سازی قدس شریف تاکید کرد که امسال مسجد الاقصی در روز جهانی قدس با چالش بزرگی مواجه است به گونه‌ای که تلاش‌های صهیونیستی به منظور تغییر آثار تاریخی آن و ساختن معبد کذایی در جریان است.

عضو شورای سمعی و بصری لبنان با انتقاد شدید از دخالت برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در امور داخلی سوریه به منظور سرنگونی نظام حامی مقاومت بشار اسد، گفت: این کشورها حتی نمی‌خواهند نام قدس شریف را بشنوند و لذا سعی می‌کنند با فرافکنی علیه ایران،‌افکار عمومی را از آنچه علیه نخستین قبله مسلمانان روی می‌دهد،‌منحرف سازند.

رئیس مرکز مطالعات عربی و بین‌المللی لبنان با شرافتمندانه خواندن مواضع کشورمان در مخالفت با هرگونه توطئه و طرح استکباری بر منطقه تاکید کرد که برخی سران عربی با اینکه دستانشان به خون بیگناهان سوری آغشته است ولی سعی می‌کنند تهران را به دست داشتن در تحولات سوریه متهم کنند اما چنین اتهاماتی در راستای منافع رژیم صهیونیستی مطرح می‌شوند.

وی جمهوری اسلامی ایران را پناهگاه و آغوش محکمی برای رزمندگان مقاومت علیه دشمن صهیونیستی توصیف کرد و افزود: مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین همچنان در رویارویی با رژیم اشغالگر قدس بر ایران تکیه خواهند داد. زیرا ملت ایران شریک اصلی آزادگان جهان در رویارویی با سیطره آمریکا و متحدانش است.

قندیل در پایان روز جهانی قدس را ایستگاه بیداری ملت‌ها در رویارویی با رژیم صهیونیستی دانست و افزود: ملت‌ها در حالی روز به روز بیدارتر می‌شوند که دستگاه‌های حاکم در کشورهای عربی می‌خواهند خواب ملت‌هایشان را عمیق تر سازند و یا اینکه به روند یهودی سازی قدس شریف کار نداشته باشند.