تبلیغات
اخبار و خبر - مطالب هفته سوم شهریور 1390

وزیر کشور پاکستان:
قدرت‌های بیگانه در ناآرامی بلوچستان دست دارند

خبرگزاری فارس: وزیر کشور پاکستان با اشاره به این که قدرت‌های بیگانه در ناآرامی‌های بلوچستان دست دارند، اظهار داشت که باید با مشت آهنین پاسخ این قدرت‌ها را داد.

خبرگزاری فارس: قدرت‌های بیگانه در ناآرامی بلوچستان دست دارند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کویته، "رحمان ملک" روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: قدرت‌های بیگانه در طرح توطئه برای بی‌ثبات سازی "بلوچستان" دست دارند و برای مقابله با آنان باید اقدامات مشترکی انجام شود.
وی که پس از دیدار با ژنرال "عبیدالله" فرمانده نیروهای مرزی در کویته در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهار داشت: اقدامات موثری بر ضد تبهکاران انجام خواهد شد و سپاه مرزی نیز عملکرد موثری در این زمینه داشته است. 

وی با اشاره به فعالیت مستمر سازمان اطلاعات و نیز کاهش میزان جرم و جنایت در روستاهای بلوچستان گفت: نیازی به کمک خارجی در این زمینه نداریم.
وزیر کشور پاکستان با اشاره به این مطلب که سازمان‌های غیر قانونی دست به دست هم داده‌اند تا پاکستان را بی‌ثبات سازند، خاطر نشان کرد: تروریست‌ها دشمن پاکستان و اسلام هستند و باید با مشت آهنین با آنان برخورد شود.
ملک گفت: من با در اختیار داشتن اطلاعات موثق اعلام می‌کنم که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قدرت‌های خارجی پشت شورش‌های پاکستان بوده و هدف آنها تضعیف کشور است.

وی همچنین قول داد که با تروریست‌ها در ایالت بلوچستان برخورد خواهد شد.
انتهای پیام/قمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900619001154

   


تاثیر مشكلات معیشتی در گسترش جرائم / 1
مشكلات اقتصادی یكی از عوامل اصلی خشونت در جامعه است

خبرگزاری فارس: یك روان پزشك با اشاره به اینكه پرخاشگری در بسیاری از موارد ناشی از ناکامی است گفت: اگر عوامل اقتصادی مستقیماً ایجاد خشونت نکند، یقینا یکی از عوامل اصلی ایجاد كننده این معضل اجتماعی محسوب می‌شود.

خبرگزاری فارس: مشكلات اقتصادی یكی از عوامل اصلی خشونت در جامعه است

یك روان‌پزشك در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی فارس گفت: انسان هرگاه از ناکامی و سرخوردگی رنج ببرد گاها به پرخاشگری و خشونت گرایش پیدا می‌كند. توجه به این نكته ضروری است كه انسان‌ها با امید و آمال زندگی می‌کنند لذا در هنگام فشارهای اقتصادی رسیدن به آرزوها دور از دسترس خواهد شد و حتی افراد از تامین خواسته‌های اولیه عاجز می‌شوند لذا همین كاستی زمینه‌ساز افزایش پرخاشگری و خشونت در جامعه خواهد بود. لذا در یك نتیجه‌گیری كلی چنین می‌توان نتیجه گرفت كه اگر عوامل اقتصادی مستقیماً در ایجاد خشونت نقش نداشته باشند، حتما یکی از عوامل مهم آن هستند.

وی با اشاره به اینكه برخی از افراد برای اینكه بتوانند مخارج زندگی خود را تامین كنند مجبور به كار كردن در چند شیفت هستند بیان داشت: بالا بودن ساعات کاری موجب افزایش نارضایتی و افزایش پرخاشگری خواهد شد، كه در كنار آن عواملی همچون میزان دستمزد، شرایط محیط کار و رضایت‌مندی شغلی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

این روانپزشك ادامه داد: وقتی ارتقاء اجتماعی در جامعه‌ دیده شود رفتارهای پرخاشگرانه در سطح جامعه به شدت كاهش خواهد یافت. ولی نكته اینجاست كه ارتقاء اجتماعی دارای ابعاد متعددی است كه دستیابی به شاخص‌های آن سخت به نظر می‌رسد. ارتقاء اجتماعی وابسته به رشد تمام شاخصه‌های اقتصادی، فرهنگی، فردی و خانوادگی است. لذا تنظیم روابط این عوامل با یكدیگر نیازمند انجام یك پروژه مشترك ما بین كارشناسان اجتماعی و اقتصادی است.
انتهای پیام/ ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900619000384

   


در گفت‌وگوی عضو کمیسیون اصل 44 مجلس با فارس عنوان شد:
رفع چالش مدیریتی اتاق تعاون با همدلی اعضا و اصلاح قانون

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون اصل 44 مجلس با اشاره به برخی خلاءهای قانونی در حوزه تعاون گفت: برگزاری انتخابات اتاق تعاون مرکزی با قانون فعلی منجر به عضویت مجدد دولتی‌ها و مجلسی‌ها در هیأت مدیره می‌شود كه باید این موضوع مدیریت شود.

خبرگزاری فارس: رفع چالش مدیریتی اتاق تعاون با همدلی اعضا و اصلاح قانون

جعفر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در رابطه با مغایرت کاندیدا شدن دولتی‌ها و مجلسی‌ها در هیئت مدیره اتاق تعاون مرکزی با اهداف قانون اصل 44، اظهار داشت: البته به منظور رفع این مشکل اصلاحاتی در قانون تعاون فعلی در حال انجام است که یکی از این موارد را می‌توان رفع تناقض‌هایی از این دست عنوان کرد.
وی ضمن تأکید بر اینکه عدم رعایت بازه زمانی تعیین شده برای اصلاح قانون تعاون توسط دولت سبب بروز مجدد این چالش شده است، گفت: اینکه نماینده‌ای از مجلس یا دولت به واسطه عضویت در یکی از تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها کاندیدای عضویت در هیئت مدیره اتاق تعاون مرکزی شود به تعبیری عین نادیده قانون اصل 44 مبنی بر ممنوعیت عضویت مجلسی‌ها و دولتی‌ها در هیئت مدیره تشکل‌های مردمی تعاونی به خصوص اتاق تعاون مرکزی است.
وی ادامه داد: هدف قانون اصل 44 استفاده حداکثری از ظرفیت‌های در اختیار به منظور واگذاری امور مدیریتی و اجرایی به مردم در حوزه تعاون یا تعاونگران است که بالطبع این مقوله شامل حال دولتی‌ها نمی‌شود ضمن آنکه عضویت آنها در هیئت مدیره اگر چالشی را دامن نزند، نمی‌تواند ماحصلی را در پی داشته باشد.
عضو کمیسیون اصل 44 مجلس با اشاره به اینکه ممنوعیت عضویت نمایندگانی از مجلس یا دولت در هیئت مدیره اتاق تعاون مرکزی نافی ارائه خدمات مشاوره‌ای توسط آنها به مدیران اتاق نیست، تصریح کرد: کمیته اصلاح قانون تعاون علی‌رغم پیگیری‌ها متأسفانه موفق به تصویب نهایی طرح اصلاح قانون تعاون پیش از زمان برگزاری انتخابات هیئت مدیره اتاق تعاون مرکزی نشد و این بحث به مواجه شدن با کثرت برنامه‌های مجلس و تعطیلی پیش آمده به بعد از تعطیلی‌ها موکول شد.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون موجود تعاون امکان عضویت مجدد دولتی‌ها در هیئت مدیره اتاق تعاون مرکزی وجود دارد و این خلاء قانونی سبب خواهد شد در دوره آتی هم شاهد فعالیت آنها در جمع مدیران اجرایی اتاق تعاون مرکزی باشیم.
وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی امکان جلوگیری از کاندیدا شدن دولتی‌ها و مجلسی‌ها برای عضویت در هیئت مدیره اتاق تعاون مرکزی وجود ندارد، اظهار داشت: تنها باید امیدوار بود که مدیران آینده شاغل در حوزه تعاون با توجه به چشم‌اندازها و اهداف توسعه‌ای بخش، تمهیدات و سیاست‌های توسعه‌ای را در اولویت تمامی برنامه‌های مجموعه اتاق قرار دهند.
وی تأکید کرد: با توجه به تجارب اتاق تعاون مرکزی و مجموعه دولتی بخش تعاون و تناقض‌های سلیقه‌ای و قانونی در این بخش به نظر می‌رسد در دوره آتی هم همچنان باید شاهد چالش‌ مدیریتی در اتاق خواهیم بود که البته با مدیریت صحیح قابل حل و فصل خواهد بود.
انتهای پیام/حمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000578

   


معاون سازمان فنی‌وحرفه‌ای در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد:
جزئیات 3 زیرمجموعه نظام ملی مهارت؛ ارائه ساختار به دولت در این هفته

خبرگزاری فارس: معاون اداری و پشتیبانی سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای گفت: نظام آموزش، اشتغال و صلاحیت‌های حرفه‌ای سازمان ملی مهارت تدوین شده و به زودی لایحه آن به دولت ارائه می‌شود.

خبرگزاری فارس: جزئیات 3 زیرمجموعه نظام ملی مهارت؛ ارائه ساختار به دولت در این هفته

محمدحسین حاجلو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در خصوص چارت سازمان ملی مهارت، اظهار داشت: طرح این موضوع در قالب اساسنامه اولیه به صورت لایحه باید توسط مجلس تصویب شود.
وی ادامه داد: برای رسیدگی و بررسی ساختار سازمان هفته جاری جلسه‌ای در معاونت ریاست جمهوری با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار و لایحه ساختار سازمان ملی مهارت تقدیم دولت می شود.
معاون اداری و پشتیبانی با بیان اینکه طی روزهای اخیر موضوع سازمان ملی مهارت در شورای عالی اداری بررسی شد، گفت: هماهنگی‌های لازم انجام و قرار شد تا دو هفته آینده لایحه به دولت ارائه ‌شود.
به گفته حاجلو، براساس پیش بینی‌ها به زودی لایحه ساختار سازمان ملی مهارت آماده ارسال به مجلس خواهد شد.
وی تاکید کرد: خط مشی برنامه‌های سازمان ملی مهارت ماده 21 قانون برنامه پنجم توسعه کشور است و براین اساس مهمترین فاکتورهای آموزش در مقاطع متوسطه، عالی و بین سطوح تحصیلی و تکمیلی، هر کدام در مراکز مربوط به خود طراحی می‌شود که آموزش بین سطوح تحصیلی و تکمیلی برعهده این سازمان است.
این مقام مسئول، وظیفه سازمان ملی مهارت را هدایت، برنامه‌ریزی و نظارت مهارت‌های آموزش بر اساس نیاز سنجی دانست و یادآور شد: جایگاه سازمان ملی مهارت در لایحه دیده شده و مسئولیت این دستگاه فرابخشی بوده و به عنوان هماهنگ کننده دستگاه‌های آموزشی عمل خواهد کرد.
وی سازمان ملی مهارت را زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: طبق مصوبه دولت این سازمان زیرمجموعه وزارت ادغامی است و تاکنون تصمیم دیگری برای آن گرفته نشده است.
حاجلو همکاری میان وزارت علوم و آموزش وپرورش را با سازمان مطلوب ارزیابی کرد و افزود: در این زمینه هماهنگی‌های خوبی وجود دارد و لایحه ساختار سازمان به زودی به دولت ارائه و آماده ارسال به مجلس هشتم خواهد شد.
به گفته معاون اداری و پشتیبانی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای سه زیر نظام سازمان تدوین شده که متشکل از نظام آموزش، اشتغال، صلاحیت‌های حرفه‌ای است.
انتهای پیام/حمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000563

   


اختصاصی/ معاون وزیر با اشاره به وضعیت آینده "پیش‌دانشگاهی"؛
دوره "دیپلم" در تمام رشته‌های نظری و فنی 12 ساله می‌شود

خبرگزاری فارس: معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه دوره «پیش‌دانشگاهی» تا پیش از اجرای ساختار «3،3،6» به قوت خود خود باقی می‌ماند، گفت: پس از اجرای این ساختار، دیپلم تمام رشته‌های «نظری» و «فنی» 12 ساله می‌شود.

خبرگزاری فارس: دوره "دیپلم" در تمام رشته‌های نظری و فنی 12 ساله می‌شود

ابراهیم سحر‌خیز، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره وضعیت ادامه فعالیت مقطع پیش‌دانشگاهی با توجه به سالی ـ واحدی شدن آن، اظهار داشت: در رابطه با این دوره تحصیلی، سال قبل مقطع پیش‌دانشگاهی را در دبیرستان‌ها تجمیع کردیم، به گونه‌ای که در حال حاضر هر دبیرستان از سال اول متوسطه تا پیش‌دانشگاهی را دارد.

وی افزود: امسال نیز برای یکسان کردن نظام امتحانات و ارائه واحد و نیز ساماندهی یکپارچه دبیران، پیش‌دانشگاهی را مانند دبیرستان از «ترمی ـ واحدی» به «سالی ـ واحدی» تبدیل کرده‌ایم.

سحرخیز تصریح کرد: تا زمانی که ساختار جدید نظام آموزشی به صورت «3،3،6» (6 سال ابتدایی، 3 سال متوسطه اول، 3 سال متوسطه دوم) مستقر نشود، دوره پیش‌دانشگاهی با محتوا و شکل فعلی به قوت خود باقی می‌ماند.

* اجرای ساختار "3،3،6" پس از نهایی شدن "سند ملی آموزش و پرورش" و "برنامه درسی ملی"

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره زمان استقرار ساختار جدید نظام آموزشی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این است که اگر «سند ملی آموزش و پرورش» و «برنامه درسی ملی» به سرانجام برسد، در آن صورت هر سال در دو پایه تحصیلی کتاب‌های درسی تغییر می‌یابد و ساختار جدید نیز در آن پایه مستقر می‌شود.

وی ادامه داد: بر این اساس در سال اول اجرای این طرح، کتاب‌های اول و ششم ابتدایی تغییر می‌کند و پس از آن نیز در هر سال 2 پایه تحصیلی تغییر می‌یابد، تا اینکه پس از حدود 5 سال از اجرای طرح، دیگر چیزی با عنوان «پیش‌دانشگاهی» باقی نمی‌ماند.

* دیگر چیزی با عنوان «پیش‌دانشگاهی» باقی نمی‌ماند

سحرخیز عنوان کرد: با اجرای ساختار جدید نظام آموزشی، دیپلم تمام رشته‌های «نظری» و «فنی و حرفه‌ای و کاردانش» 12 ساله می‌شود و دیگر چیزی با عنوان «پیش‌دانشگاهی» باقی نمی‌ماند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز همچنان اخذ دیپلم در سال سوم متوسطه صورت می‌گیرد و «پیش‌دانشگاهی» عنوان «پایه چهارم» نخواهد داشت؛ چون در ساختار فعلی، نظام اخذ دیپلم 12 ساله است و گذراندن پیش‌دانشگاهی نیز الزامی نیست و قید عنوان «سال چهارم دبیرستان» برای «پیش‌دانشگاهی» با تسامح صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900617000226

   


وزیر جهاد كشاورزی در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس تشریح كرد:
5 گام وزارت جهاد برای كنترل بازار محصولات كشاورزی و دامی

خبرگزاری فارس: وزیر جهاد كشاورزی می‌گوید: تدابیر وزارت جهاد كشاورزی برای كنترل قیمت محصولات دامی و كشاورزی در بازار با اقداماتی چون بنكدار شدن اتحادیه‌ها در میادین و حذف واسطه‌ها، دو برابر شدن غرفه‌های عرضه مستقیم و واگذاری تجارت محصولات كشاورزی به وزارت جهاد دنبال می‌شود.

خبرگزاری فارس: 5 گام وزارت جهاد برای كنترل بازار محصولات كشاورزی و دامی

 طی سال‌های گذشته در آمد‌ كشاورزان و دامداران تعریف چندانی نداشته و سیل مهاجرت‌ به شهرها را رقم زده است، البته دلایل زیادی تاثیرگذار بوده كه مهمترین آن شاید درآمد اندك كشاورزان باشد آمارها هم موید این است كه به رغم افزایش 99 درصدی جمعیت از 36 میلیون به 5/74 میلیون نفر طی 30 سال گذشته جمعیت روستایی در  22 میلیون نفر متوقف مانده است.اگرچه تولید محصولات كشاورزی در سالهای اخیر 4 برابر شده اما درآمد كشاورزان و حاشیه سود آنها به همین نسبت رشد نداشته كه دلیل آن را باید در بالا بودن قیمت تمام شده، بالا بودن قیمت نهاده‌ها و نبودن سیستم بازار رسانی مناسب و نوسان قیمت جستجو كرد.

طی چند سال اخیر این روند روبه بهبود است و دولت تلاش زیادی كرده تا از این بخش حمایت جدی كند و انصافا هم در برخی موارد مانند احداث عملیات زیر بنایی در بخش آب و خاك كه بستر اصلی كشاورزی است، حركت توفنده و گسترده‌ای انجام شده كه باعث افزایش 4 برابری تولید در حال حاضر و نوید بخش روشنی در آینده است اما درآمد كشاورزان و دامداران به دلیل برخی مشكلات كه عمده‌ترین آن بازاریابی و نوسان قیمت بازار است با همین نسبت رشد نكرده است.
 
نوسان شدید قیمت محصولات كشاورزی باعث شده كه در آمد كشاورز بر اساس شانس و اقبال باشد. احتمال دارد سود كنند یا ضرر، اگرچه تولید مناسبی هم داشته باشند، بنابراین همیشه تولید بالا رضایتمندی كشاورز را به همراه ندارد بلكه میزان درآمدی كه به جیب  كشاورز می‌رود تعیین كننده است.

علاوه بر آن نوسان قیمت و بی ثباتی قیمت نهاده‌ها امكان پیش‌بینی تولید را از كشاورز سلب و اجرای هدفمندی یارانه‌ها هزینه‌های تولید را برای فعالان بخش كشارزی افزایش و حاشیه سود آنان را كاهش داده است.

برای بررسی این مشكلات با وزیر جهاد كشاورزی گفت و گوی تفصیلی انجام دادیم كه می‌خوانید:
 

فارس: آقای وزیر اخیرا قیمت نهاده‌های محصولات كشاورزی به ویژه بعد از هدفمندی یارانه‌ها افزایش پیدا كرده اما قیمت فروش محصولات رشد آنچنانی نداشته است. به  همین دلیل حاشیه سود كشاورزان كاهش یافته است كه شاید رغبت آنها را برای ادامه كشت كمتر كند، برنامه بازاریابی و بازارسانی هم كه سازمان تعاون روستایی دنبال می‌كند نیز باشتاب كندتری انجام می‌شود چه برنامه‌ای برای كوتاه شدن دست دلالان و واسطه‌ها و كنترل نوسان قیمت بازار و اعلام یك سال قبل قیمت نهاده‌ها دارید تا كشاورز پیش‌بینی مناسبی از وضعیت تولید خود داشته باشد؟

خلیلیان: همانطور كه گفتید، قیمت نهاده‌ها و محصولات كشاورزی باید زودتر پیش‌بینی شود تا كشاورزان با در نظر گرفتن این دو مؤلفه برنامه‌ریزی برای تولید و پیش‌بینی از درآمد سال بعد داشته باشند.
قیمت بخشی از نهاده‌ها به ویژه در دامداریها و مرغداریها كه زیاد متكی به ورود علوفه‌های جو، ذرت و كنجاله از خارج كشور بود تحت تأثیر شرایط جهانی افزایش پیدا كرد كه این موضوع ارتباطی به طرح هدفمند كردن یارانه‌ها ندارد و افزایش قیمت نهاده‌های وارداتی به تبع افزایش قیمت جهانی بود.


*توزیع 1،2 میلیون تن خوراك دام و طیور برای كنترل قیمت

فارس: آیا برای مقابله با تاثیر این افزایش قیمت، اقدامی كرده‌اید؟

خلیلیان: در شش ماهه اول سال گذشته گندم و جو به صورت یارانه‌ای بین دامداران و مرغداران توزیع‌ شد و با این روش به طور
نسبی قیمت‌ها كنترل شد، امسال نیز شركت پشتیبانی امور دام برای توزیع 400 هزار تن جو، 400 هزار تن ذرت و 400 هزار تن
كنجاله برنامه‌ریزی كرده كه با ذخیره‌سازی و ورود آنها به بازار قیمت نهاده‌های دام كنترل می‌شود.

فارس: در مورد جلوگیری از نوسان قیمت بازار چه‌برنامه‌ای دارید؟

خلیلیان: در خصوص جلوگیری از نوسان قیمت محصولات كشاورزی در بازار، چند اقدام باید به صورت همزمان انجام شود، توسعه سردخانه‌ها و صنایع فرآوری یكی از این طرح‌هاست كه به نگهداری محصول و افزایش میزان محصولات تبدیلی و فراوری شده كشاورزی كمك می‌كند، با این روش ماندگاری محصول بیشتر شده و و قابلیت استفاده در طول سال را پیدا و به عنوان سوپاپ اطمینان در زمان بی‌نیازی ذخیره شده و در زمان نیاز به بازار عرضه می‌شود و دیگر با افزایش یا كاهش عرضه در بازار و به تبع آن نوسان قیمت مواجه نخواهیم شد.


*توسعه 19،2میلیون تن صنایع تبدیلی كشاورزی ظرف 6 سال

فارس: توسعه صنایع تبدیلی و تكمیلی در سالهای گذشته چگونه بوده است؟

خلیلیان: طی سالهای اخیر سالانه ظرفیتی معادل 3 میلیون و 200 هزار تن صنایع مرتبط با بخش كشاورزی توسعه یافته كه رقم بسیار خوبی نسبت به گذشته است و این یك قدم رو به جلو محسوب می‌شود.

فارس: این افزایش از چه سالی است؟

 خلیلیان: طی 6 سال گذشته كه سالانه به طور میانگین 3 میلیون و 200 هزار تن به ظرفیت صنایع تبدیلی محصولات كشاورزی كشور اضافه شده است.


*ایجاد صنایع تبدیلی و تكمیلی جدید با ظرفیت 25 میلیون تن

فارس: هدفگذاری وزارت جهاد كشاورزی برای افزایش ظرفیت صنایع تبدیلی و تكمیلی طی سالهای آینده چگونه است؟

خلیلیان: هدف گذاری این است كه در پایان برنامه پنجم توسعه ظرفیت صنایع تبدیلی و تكمیلی  به 25 میلیون تن برسد و این گام اساسی برای این بخش محسوب می‌شود.


*بنكداری اتحادیه‌ها در میدان تره بار برای كنترل واسطه‌ها

*فارس: به غیر از توسعه صنایع تبدیلی چه برنامه‌های دیگری برای بازاررسانی و كنترل نوسان قیمت محصولات كشاورزی دارید؟

خلیلیان:‌ تشكل‌ها و اتحادیه‌ها باید برای این موضوع ورود پیدا كنند، برنامه‌ای كه ما طراحی كردیم و سازمان تعاون روستایی
آن را دنبال می‌كند یكی این است كه محصول از طریق اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها در بورس عرضه شود و از امسال اجرای این برنامه شروع شده است.
اقدام دیگر این است كه اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها در میادین تره‌ بار حالت بنكداری داشته باشند كه با این روش واسطه‌ها حذف یا به طور كاملا موثری از تعداد آنها كاسته می‌شود.از دیگر برنامه‌ها ایجاد غرفه‌های عرضه مستقیم كالاست، از سال گذشته تاكنون 1500 غرفه به عرضه مستیم كالا در شهرهای مختلف به غیر از تهران مشغولند و محصولات در آنجا بدون واسطه به فروش می‌رسد و قیمت محصولات در این غرفه‌ها 20 - 15 درصد كمتر از قیمت بازار است كه هم كمك به تولید كننده و هم كمك به مصرف كننده است و قرار است طی یك سال آینده تعداد آنها به 3 هزار غرفه افزایش ‌یابد.
مجموعه اقداماتی كه در این راستا دنبال می‌شود كمك می‌كند كه بازاریابی و بازار رسانی در محصولات توسط اتحادیه‌ها و تشكل‌ها انجام شده و قیمت محصولات كشاورزی از ثبات لازم برخوردار شود.

همچنین حمایت‌های پشتیبانی كننده بازار را ساماندهی می كنیم. در گذشته بیشتر مسائل فنی در بخش كشاورزی مورد حمایت قرار می‌گرفت اما اكنون علاوه بر حمایت‌های فنی، حمایت‌های پشتیبان بازار محصولات كشاورزی را نیز ساماندهی می‌كنیم.


*واگذاری بازرگانی داخلی و خارجی به وزارت جهاد برای كنترل قیمت

خلیلیان: طرحی هم در مجلس در حال تصویب است كه مسائل مرتبط با بخش كشاورزی، تجارت داخلی و خارجی محصولات كشاورزی را به وزارت جهاد كشاورزی واگذار می‌كند كه تصویب نهایی آن می‌‌تواند در رسیدن به اهدافی كه دنبال می‌كنیم ما را كمك كند.


*تمركز بورس در تهران مانعی برای ورود محصولات كشاورزی

فارس: فروش محصولات كشاورزی در بورس و خرید تضمینی كه از عوامل مهم بازاریابی و كنترل بازار است و در قانون بهره‌وری كشاورزی هم تاكید شده چرا به صورت كمرنگ پیگیری می‌شود؟

خلیلیان: علت این است كه بورس در تهران متمركر است و تولیدات ما در سطح كشور پراكنده است، طبیعی است كه تا این امور ساماندهی شود و كانالهای ارتباطی برقرار شود زمان می‌برد.


*خرید توافقی سیاست جدید وزارت كشاورزی

فارس: خرید تضمینی چطور؟

خلیلیان:‌ امسال بیش از 7 میلیون تن گندم توسط بخش خصوصی و دولتی خریداری شد اما نظام خرید گندم به دلیل آزاد‌سازی قیمت آرد متفاوت شده، گندم خود مصرفی در سطح روستاها افزایش پیدا كرده است، در برخی استان‌ها تنورهای روستایی احیا شده و كشاورزان به این دلیل همه گندم تولیدی را به دولت تحویل نمی‌دهند تا مجبور شوند به قیمت بالاتری از كارخانجات خریداری كنند. خرید تضمینی یكی از عوامل موثر در بازاریابی محصولات كشاورزی است و سیاست ما این است كه خرید تضمینی را به سمت خریدهای توافقی سوق دهیم  كه نتیجه بسیار مطلوبتری خواهد داشت.
حسن خریدهای توافقی این است كه تولید كننده می‌تواند با قیمت بالاتر از خرید تضمینی محصول خود را بفروشد و معنای آن این است كه داد و ستد در بازار مسیر مناسبی را به نفع تولید طی می‌كند.
امسال هم خریدهای تضمینی به طور متوسط  180 هزار تن توسط سازمان تعاون روستایی انجام شده است و این نشان می‌دهد كه كشاورزان محصولات خود را در بازار به قیمت بیشتری می‌فروشند و تمایل چندانی به خرید تضمینی ندارند و هدف ما هم بیشتر همین است. 

فارس: آیا مفهوم این است كه میزان خرید تضمینی نسبت به سال‌ گذشته كاهش پیدا كرده است؟

خلیلیان: به عبارتی كشاورزان به قیمت مناسب‌تری توانسته‌اند محصول خود را در بازار بفروشند.

گفت و گو از: بهروز نوری
انتهای پیام/ممنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000854

   


در گفت‌وگوی یک کارشناس اقتصادی با فارس مطرح شد:
چالش‌های فرهنگی و ساختاری "تعاون" در اقتصاد و الزامات حذف نظام سرمایه‌داری

خبرگزاری فارس: مدیر گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: با تعاون واقعی می‌توان از رکود اقتصادی جلوگیری كرد و باعث رفاه اقتصادی ‌شد البته برای رسیدن به تعاون واقعی حاکمیت نظام سرمایه‌داری باید از بین برود.

خبرگزاری فارس: چالش‌های فرهنگی و ساختاری "تعاون" در اقتصاد و الزامات حذف نظام سرمایه‌داری

احمد علی یوسفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص همگرایی عدالت با توسعه و رشد اقتصادی، اظهار داشت: اگر توسعه به عنوان فرآیند حرکت به سمت جامعه توسعه یافته مطلوب از منظر هر مکتب بدانیم باید بررسی شود که جامعه توسعه یافته از دیدگاه اسلام چیست.
وی بیان داشت: جامعه توسعه یافته اسلامی جامعه‌ای است که از نظر اقتصادی به رفاه مادی کافی رسیده، فقر ریشه‌کن شده، روابط اجتماعی سالم در آن جامعه برقرار، مردم در حد کفاف از درآمد بهره‌مند و به کمال و معنویت لازم دست یافته باشند که کمال و معنویت جامعه را به سمت خداوند سوق می‌دهد.
این پژوهشگر عنوان کرد: اگر جامعه توسعه یافته این گونه تعریف شود بدین معناست که بدون عدالت رسیدن به جامعه توسعه یافته امکان‌پذیر نبوده و عدالت باید در تمام مراحل این فرایند باشد تا در مسیر صحیح توسعه قرار بگیریم.
یوسفی بیان داشت: در جامعه توسعه یافته‌ای که صرفاً جامعه‌ای تعریف می‌شود که به رشد اقتصادی مورد نظرش دست یافته اما میزان فقر و رفاه مردم، روابط اجتماعی سالم و میزان کمال و معرفت اهمیت نداشته باشد، رشد مسئله مهمی است و لذا اگر با عدالت در تعارض قرار گیرد رشد مقدم بوده و عدالت نقشی ندارد در حالی که در معنای دوم توسعه پایدار در بستر عدالت تحقق پیدا می‌کند.
این کارشناس اقتصادی در خصوص این نکته که اکثر کارشناسان معتقدند رشد تعاونی‌ها به معنای عدالت و توسعه توأمان است، اظهار داشت: ابتدا باید منظور اقتصاد تعاونی مشخص شود.

*تعاون واقعی، کاذب و شبهه تعاون

یوسفی با اعتقاد به اینکه سه نوع تعاونی می‌توان قائل شد، تعاونی واقعی، شبه تعاونی و تعاونی کاذب، گفت: اقتصاد تعاونی واقعی، اقتصادی است که اصول و ارزش‌های فعالیت تعاونی دقیقاً رعایت می‌شود.
وی در ادامه اظهار داشت: اقتصاد تعاونی کاذب اقتصادی است که به دور از ارزش‌ها و شاخص‌های تعاونی فقط نام تعاونی را حمل کرده و در واقع برای انحراف اقتصاد تعاونی واقعی تاسیس شد‌ه‌اند، نظام سرمایه‌داری و سوسیالیست، تعاونی کاذب را دنبال و تعاونی‌های واقعی را از مسیرشان دور می‌کند.
این محقق با بیان اینکه شبهه تعاونی‌ها برخی از اصول و ارزش‌های تعاونی را رعایت و برخی دیگر از اصول مهم را رها کرده‌اند،‌ تصریح کرد: اگر به دنبال تعاون واقعی باشیم مطمئنا عدالت رعایت شده و اقتصاد به رشد واقعی می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه دو عامل تولید، سرمایه و انسان وجود دارد، گفت: در اقتصاد سرمایه‌داری، مالکیت منابع تولیدی، محصول تولیدی و مدیریت فرآیند اقتصادی تماماً در اختیار سرمایه و صاحب سرمایه است و نیروی کار از یک دستمزد ثابت و حداقلی بهره‌مند است، در شرایط رکود اقتصادی، نیروی کار اخراج و در شرایط رشد و رونق اقتصادی از این رونق بی‌بهره است و فقط دستمزد ثابت می‌گیرد.

*رابطه معکوس انسان و سرمایه در تعاون

یوسفی بیان داشت: تعاون واقعی رابطه بین انسان و سرمایه را معکوس می‌کند یعنی مالکیت منابع تولیدی، محصول تولیدی و ابزار تولید را به انسان می‌دهد. سرمایه را عقیم نمی‌داند اما سرمایه در اختیار انسان است و پاداش مناسب خود را دریافت می‌کند و در حالی که در نظام سرمایه‌داری و سوسیالیست نیروی کار در خدمت سرمایه است، در تعاونی واقعی نیروی کار در دوران رونق از محصول به میزان فعالیت‌اش بهره‌مند است و در دوران رکود با تلاش سعی می‌کند که حیات بنگاه را حفظ کند.
وی در خصوص جایگاه تعاون در اسلام، بیان داشت: اساسا تعاونی در اسلام، واقعی است و در آیات بسیاری در خصوص تعاون و جایگاه انسان در تعاون واقعی اشاره می‌کند «وتعاونوا علی‌البر و تقوا ولا تعاونو علی الاثم والعدوان» با هم برای رسیدن به هدف مشترک در کارهای نیک و تقوا تعاونی داشته باشند تعاونی در واقع تلاش برای رسیدن به هدف مشترک است.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در اقتصاد سه اصل رفتاری تعاون، رقابت و انحصار وجود دارد، گفت: اصل تعاون همه فعالان اقتصادی را برای رسیدن به اهداف مشترک دعوت به همکاری می‌کند در ضمن اینکه در این اصل انسان جایگاه رفیعی داشته و سرمایه را در اختیار خود قرار می‌دهد.

*در رقابت غرب دعوا بر سر بقا است

وی با تشریح اصل رقابت یادآور شد: براساس این اصل به ویژه رقابتی که بر مبنای نظام سرمایه‌داری ارائه می‌شود، رقابت تنزاع بقائی است و متاسفانه در جامعه ما نیز هنگامی که صحبت از رقابت می‌شود نگاه عمده به این نوع رقابت مرسوم در نظام سرمایه‌داری است و در جامعه نیز بدان دامن زده می‌شود در حالی که براساس هیچ مبنایی از اسلام مورد تایید نیست.
این نویسنده با بیان اینکه در اصل رفتار انحصار، انحصارگر تمام منافع اقتصادی را در اختیار خود قرار داده است، بیان داشت: این اصل نیز از منظر اسلام قابل تایید نیست. در حالی که در آیات قرآن جایگاه عظیم انسان به عنوان اشرف مخلوقات عالم بیان می‌شود، در عرصه اقتصادی آیا مجاز است که انسان به خدمت سرمایه در بیاید یا سرمایه باید در اختیار انسان‌های مولد دربیاید؟

*رفاه‌ عمومی و حذف فقر دستاورد تعاون

یوسفی بیان داشت: در تعاون واقعی انسان به جایگاه اصلی خود دست یافته اگر این جایگاه در عرصه اقتصادی حفظ شود جامعه به رشد خواهد رسید، رفاه عمومی رشد خواهد کرد و فقر نیز از بین خواهد رفت.
یوسفی در خصوص فاصله بین تعاونی‌های موجود با تعاونی مطلوب و راهکار پیمایش این مسافت، اظهار اشت: مشکلاتی بر سر راه تعاونی‌های واقعی داریم که اگر آن مشکلات حل شود می‌توان به تعاونی واقعی منطبق با آموزه‌های اسلامی دست یافته و از رسیدن به وضعیتی مانند شرایط رکود اقتصادی دنیا، جلوگیری ‌شود.

*تغیر نظام سرمایه‌داری اولین گام در جهت حرکت به سمت تعاون واقعی

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که در ایران نیز دچار چارچوب‌های نظام سرمایه‌داری شده‌ایم هر چند یک سری اصلاحات و تعدیلات انجام گرفته است اما ساختار اصلی، همان نظام سرمایه‌داری است.
این کارشناس تعاون بیان داشت: با توجه به اینکه رویکرد و جریان سرمایه‌داری ممکن است به قوای سه‌گانه کشور چنگ بزند و در حالی که توزیع مناسب ثروت و دارایی‌های جامعه مانع از حرکت سرمایه‌داری می‌شود لذا برای رفع مشکلات موجود تعاونی ابتدا باید تلاش شود که در تمام فعالیت‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصادی هدف و حرکت به سمت سرمایه‌ سالاری نباشد

*درک، اراده و فرهنگ تعاون واقعی لازمه اصلاح تعاونی‌ها است

یوسفی مرحله دوم حرکت به سمت تعاونی‌های واقعی را این‌گونه تشریح کرد: یک از مشکلات، عدم درک صحیح از اقتصاد تعاونی در کشور است، حتی در بین مسئولین و متصدیان درک روشنی از جایگاه تعاون از منظر اسلام ایجاد نشده لذا تا زمانی که این درک ایجاد نشود رسیدن به تعاونی واقعی امکان‌پذیر نخواهد بود.
این نویسنده عنوان کرد: نکته سوم فراگیری فرهنگ , جایگاه تعاون واقعی از دیدگاه اسلام است که در این زمینه مسئولین تعاون، رسانه‌ها و صدا و سیما باید تلاش کرده تا جایگاه واقعی تعاون از دیدگاه اسلام را به درستی تدوین کنند و تفاوت تعاون از دیدگاه اسلام با نظام سرمایه‌داری و سوسیالیستی مشخص شود. اگر این فرهنگ عمومی شود می‌توان به سمت تعاونی واقعی سوق پیدا کرد.
وی عامل چهارم را اراده جدی مسئولین دانست، بیان داشت: تمام مسئولین و نظام اقتصادی باید اراده جدی در حرکت به سمت تعاونی واقعی اسلام داشته باشند تا این نوع تعاونی محقق شود.

*تعاون لازمه تحقق اقتصاد اسلامی است

این پژوهشگر در خصوص ارتباط از بین رفته بین چهار نوع تعاونی موجود، اظهار داشت: در حالی که تشکیلات وسیعی از وزارت تعاون تا اتحادیه تعاون داریم و هرچند تغییری در ساختار به وجود آمده اما بعد از 30 سال با توجه به کارهای علمی مثبتی که در حوزه اقتصاد اسلامی صورت گرفته، در عرصه اقتصاد تعاونی خلأ وجود دارد و کار جدی صورت نگرفته است.
یوسفی با بیان مطلب فوق تصریح کرد: اگر مسئولین درک کنند که اقتصاد اسلامی بدون توجه به تعاونی واقعی امکان ندارد تحقق یابد، سرمایه‌گذاری‌های زیادی در خصوص مباحث تعاونی واقعی صورت خواهد گرفت.
این نویسنده با اعتقاد به اینکه ایران مزیت بزرگی برای کار علمی در عرصه اقتصاد تعاونی اسلام برای عرضه در عرصه بین‌المللی دارد،گفت: یک‌سری کتاب‌های ترجمه شده از خارج با نگاه سکولاریسم وارد کشور شدند اما در منظر اسلام کاری صورت نگرفته است.

*ذائقه مشتری حلقه مفقوده فرهنگ تعاون

یوسفی راجع به نام تعاونی که در بین مردم با ارائه محصولات ارزان و کیفیت پایین عجین شده است، اظهار داشت: با توجه به چهار نکته ذکر شده و غفلتی که در حرکت به سمت تعاون واقعی وچود دارد این مشکلات پیش می‌آید.
وی با اعتقاد به اهمیت ذائقه مصرف‌کننده گفت: اگر بر اساس تئوری‌های اقتصاد ذائقه مصرف کننده مورد توجه قرار گیرد و به دنبال تولید کالای جدید بر اساس تمایل مصرف کننده و اهمیت بحث حلال و حرام کالای جدید تولید شود، تولید نیز مسیر درست خود را پیدا می‌کند و تولید به سمت پاسخگویی به نیاز مصرف کننده سوق پیدا می‌کند و با این نگاه تعاونی مصرف به تعاونی تولید گره می‌خورد.
این نویسنده در ادامه افزود: این حلقه مفقوده با این نوع نگاه برطرف می‌شود در ضمن اینکه تعاونی‌های خدماتی نیز که واسطه بین تعاونی تولید و مصرف بوده و به این نوع تعاونی‌ها ارائه خدمات می‌دهد جایگاه خود را پیدا خواهند کرد و تعاونی اعتباری که در راستای تامین اعتبار سایر تعاونی‌هاست با حلقه مفقوده ذائقه مشتری به جایگاه خود می‌رسد و همه تعاونی‌ها به یکدیگر پیوند می‌خورند.
یوسفی تصریح کرد: در واقع با توجه به مشتری نگاه جزیره‌ای که بر تعاونی‌ها حاکم است برداشته شده و تعاونی‌ها به صورت یک مجموعه وابسته و در تعامل با یکدیگر رفتار خواهند کرد.
وی در ادامه تاکید کرد: برخی از اندیشمندان معتقدند که تعاونی حقیقی، تعاونی مصرف است و این تعاونی‌ها هستند که در مرحله بعد تعاونی تولید را تاسیس می‌کنند در واقع اساس تعاونی، تعاونی مصرف است. تعاونی تولید هنگامی تاسیس می‌شود که تعاونی مصرف نیز در راستای تامین ذائقه مشتری حرکت کند و اگر بدین‌گونه باشد دیگر اساسا ممکن نیست تعاونی تولید و مصرف جدا عمل کنند.

* باور اسلام، رشد تعاونی است

یوسفی در خصوص این نکته که مسئولین و حتی وزارت تعاونی تصدی‌گری رشد تعاونی را به عهده نمی‌گیرد، عنوان کرد: باید نگاه‌ها اصلاح شود و باور کرد که ظرفیت کافی در اسلام وجود داشته و مبانی آن قابل استخراج است و اگر این باور وجود داشته باشد مشکل تصدی‌گری رشد تعاون حل شده در ضمن اینکه باید سرمایه‌گذاری‌هایی در حوزه تعاون صورت بگیرد.
این پژوهشگر معتقد است: اگر بخشی از سرمایه‌گذاری‌هایی که در بقیه زمینه‌ها انجام می‌پذیرد در عرصه تعاون واقعی انجام پذیرد ایران جایگاه خود را پیدا کرده و به دلیل مزیت نسبی که دارد می‌تواند به جهان اسلام این آموزه‌های الهی و اسلامی را معرفی کنند.


*حذف نظام سرمایه‌داری و آموزش بال‌های پرواز تعاونی

وی در خصوص بازدهی پایین تعاونی‌ها در عرصه اقتصاد، اظهار داشت: تقسیم شدن تعاونی‌ها به تعاونی واقعی، شبه‌تعاون و کاذب حاکی از این است که جریان اقتصادی تحت تاثیر سرمایه‌سالاری است و لذا دور از تعاون واقعی حرکت کرده و اگر تعاونی از منظر اسلام درست درک شده و کاربردی شود به بازدهی خود خواهند رسید در ضمن اینکه باید آموزش‌های لازم نیز داده شود تا به رشد 25 درصدی از منظر مقام معظم رهبری نائل شویم.

یوسفی درباره متصدی‌گری بخش تعاون عنوان کرد: اگر در قدم اول یک تعامل جدی بین دو مرکز اساسی آموزش و پژوهش ملی و اسلامی یعنی وزارت علوم و حوزه و تشکیلات وزارت تعاون صورت پذیرد و مسئولین اقدامات جدی انجام دهند نقطه مثبتی در تعاون خواهد بود.

*واگذاری سهام عدالت به کودکان خلاف قانون است

این نویسنده راجع به آیین‌نامه تعاونی‌ها مبنی بر حق رأی هر فرد از یک سو و واگذاری سهام عدالت به کودکان حتی 6 ماهه و تناقض به وجود آمده بین این دو بیان داشت: در تعاونی هیئت مدیره، مجمع عمومی و یک سری اصول حاکم است که هیئت مدیره مستلزم اجرای اصول است. یکی از این اصول کلیدی رأی به ازای هر فرد است نه به ازای میزان سرمایه که در واقع حق رای هر فرد ناشی از جایگاه رفیع انسان و تنزل نقش سرمایه است. لذا اگر براساس سرمایه کمترین تغییری در رأی صورت پذیرد جایگاه انسان از بین خواهد رفت و این رأی متعلق به انسان‌های فعال اقتصادی است. لذا به نظر می‌رسد که این نحوه واگذاری‌ها و یا عضویت هیئت‌مدیره بر اساس سرمایه درست نبوده و باید بررسی شود.

وی در خصوص روند حاکم بر انتصاب هیئت مدیره، بیان داشت: زمانی هیئت مدیره تشریفاتی می‌شود که افراد آموزش لازم را ندیده و خود را در فرایند اقتصادی مالک احساس نکند.
انتهای پیام/حمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616001409

   


سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره به تصرف انقلابیون مصری درآمد

خبرگزاری فارس: دقایقی پیش تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که تظاهرات‌کنندگان مصری که بعد از ظهر روز گذشته درصدد تخریب دیوار حائل سفارت اسرائیل بودند، آن را به تصرف خود در آوردند.

خبرگزاری فارس: سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره به تصرف انقلابیون مصری درآمد

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الفجر، دقایقی پیش تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، تظاهرات‌کنندگان مصری که بعد از ظهر روز گذشته درصدد تخریب دیوار حائل سفارت اسرائیل بودند، آن را اشغال کردند.

پس از اعلام این خبر از رسانه‌های صهیونیستی وزارت‌خارجه این رژیم با اعلام حالت فوق العاده از کارمندان سفارت خود خواست به تل‌آویو بازگردند.

تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی خود اوضاع را کنترل می‌کند و تماس با مسئولان مصری را دنبال می‌کند.

روز گذشته و پس از برگزاری تظاهرات میلیونی "جمعه تغییر روند" در میدان التحریر القاهره هزاران تظاهرات‌کننده مصری چکش بدست و درحالی‌که خواهان تخریب دیوار حائل احداث شده اطراف سفارت اسرائیل در قاهره بودند، با سردادن شعار دیوار حائل باید تخریب شود و سفیر اسرائیل باید از قاهره اخراج شود به سوی سفارت اسرائیل در قاهره به حرکت درآمدند.
خبرهای حكایت از آن دارد كه سفیر رژیم صهیونیستی نیز از قاهره گریخته است .

انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900619000028

   


مسلمی‌نائینی در گفت‌وگو با فارس:
ثبت‌نام بورس خارج از كشور از آبان‌ماه آغاز می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم از آغاز زمان ثبت‌نام برای بورس خارج از كشور در آبان‌ماه خبر داد.

خبرگزاری فارس: ثبت‌نام بورس خارج از كشور از آبان‌ماه آغاز می‌شود

حسن مسلمی‌نائینی مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج از كشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با بیان اینكه هیچ محدودیتی برای اعزام دانشجو به كشورهای دیگر وجود ندارد، افزود: اعزام دانشجوی بورسیه فقط در رشته‌های اولویت‌دار صورت می‌پذیرد.

وی تعداد دانشجویان بورسیه‌ای كه در سال جاری اعزام می‌شوند را 300 نفر اعلام كرد و گفت: امیدواریم ثبت‌نام از داوطلبان بورسیه از اوایل آبان‌ماه آغاز شود و تا نیمه آبان‌ماه ادامه داشته باشد.

مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم به شرایطی همچون شرط معدل برای داوطلبان بورس خارج از كشور اشاره كرد و معدل بالای 14 برای مقطع كارشناسی و معدل بالای 16 برای مقطع كارشناسی ارشد را از شرایط داوطلبان بورس اعلام كرد.

وی با اشاره به مهلت یك ماه و نیمه داوطلبان بورسیه خارج از كشور برای ثبت‌نام، خاطرنشان كرد: داوطلبانی می‌توانند برای بورسیه خارج از كشور اقدام كنند كه تا 31 شهریور ماه مدرك كارشناسی ارشد خود را دریافت كرده باشند.

مسلمی نائینی با بیان اینكه در بورس 90 حدود 6 هزار نفر ثبت‌نام كردند، گفت: در سال 90 حدود هزار و 200 داوطلب از سوی دانشگاه‌ها برای بورسیه خارج از كشور به وزارت علوم معرفی شده‌اند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000615

   


پس از تصرف سفارت
تظاهرات‌کنندگان مصری اسناد سفارتخانه رژیم صهیونیستی را به خیابان ‌ریختند

خبرگزاری فارس: تظاهرات‌کنندگان مصری که از بعد از ظهر روز گذشته درصدد تخریب دیوار حائل اطراف سفارت بودند، پس از تصرف سفارت اسناد موجود در آن را به خیابان‌ها ریختند.

خبرگزاری فارس: تظاهرات‌کنندگان مصری اسناد سفارتخانه رژیم صهیونیستی را به خیابان ‌ریختند

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، تظاهرات‌کنندگان مصری که از بعد از ظهر روز گذشته درصدد تخریب دیوار حائل اطراف سفارت بودند، پس از تصرف سفارت اسناد موجود در آن را که گفته می‌شود، بسیاری از آنها مربوط به دستگاه‌های دیپلماتیک اسرائیلی است، به خیابان‌ها ریختند.
 
برخی از این اسناد به زبان عربی هستند، اما مهر سفارت اسرائیل بر آنها زده شده و به نظر می‌رسد، تلگراف‌های کارمندان اسرائیلی به همتایان مصری خود باشد.

نیروی پلیس مصر که اطراف سفارت مستقر بوده تاکنون نتوانسته اطلاعاتی درباره اوضاع داخل سفارت بدهد و سخنگوی سفارت اسرائیل نیز در تماس تلفنی با وی گرفته شد، مطلبی درباره اوضاع جاری در داخل سفارت ارائه نداده است.

هم اکنون پلیس مصر با استفاده از گاز اشک‌اور تلاش می‌کند، تجمع تظاهرات‌کنندگان مصری در برابر ساختمان سفارت و خیابان منتهی به آن را متفرق کند.

بعد از ظهر روز گذشته تظاهرات‌کنندگان مصری با در دست داشتن چکش و میله‌های اهنی اقدام به تخریب دیوار حائل اطراف سفارت اسرائیل در قاهره کردند.
 
ارتفاع این دیوار 2متر و نیم است و ساخت آن طی چند روز گذشته اطراف سفارت اسرائیل در قاهره و از ترس حمله تظاهرات‌کنندگان مصری به آن به پایان رسید.
 
بعد از ظهر روز گذشته و در میان تشویق تجمع‌کنندگان یکی از تظاهرات‌کنندگان بار دیگر با بالا رفتن از دیوار سفارت پرچم اسرائیل را از بالای آن به زیر کشید؛ که طی ماه اخیر این دومین‌بار است که پرچم اسرائیل از بالای سفارت آن در قاهره به زیر کشیده می‌شود.   
 
روابط مصر و اسرائیل پس از تجاوز 18 آگوست این رژیم به سینا و کشته شدن 7 نظامی مصری تیره و بحرانی است و مردم این کشور خواهان قطع رابطه با رژیم صهیونیستی و اخراج سفیر آن از کشور خود هستند.
 
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900619000044

   


مدیرعامل باشگاه دارتاک لرستان:
برای صعود لیگ دسته دوم نیازمند حمایت هستیم

خبرگزاری فارس: مدیرعامل باشگاه دارتاک گفت: برای صعود به لیگ دسته دوم فوتبال نیازمند حمایت مسئولان استانی هستیم.

خبرگزاری فارس: برای صعود لیگ دسته دوم نیازمند حمایت هستیم

جافر دولتشاهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت، هدف اصلی تیم صعود مقتدرانه به لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه‌های کشور است.
وی با اشاره به اینكه دارتاک نماینده لرستان است نه خرم‌آباد خواستار حمایت مسئولان از این تیم شد.
دولتشاهی حضور بازیكنان شایسته فوتبال لرستان در این فصل در این تیم را مثبت قلمداد كرد و گفت: دارتاک با تلفیقی از با تجربه‌ها و جوانان صعود به دسته دوم است.
وی بیان داشت: 14 بازیکن جدید به تیم اضافه شده ولی سعی کرده‌ایم که با جذب بازیکنان شایسته مدعی جدی قهرمانی باشیم و برای حضوری قوی در مسابقات نیاز به بازیکن جدید در پست‌های مختلف نیاز ضروری بود.
دولتشاهی با بیان اینکه 90 درصد ترکیب دارتاک مشخص شده، اظهار داشت: هدف اصلی تیم، صعود مقتدرانه به لیگ دو بوده و با ظرفیتی که ایجاد کرده‌ایم این مهم دور از دسترس نیست.
وی در ادامه از برگزاری بازی تدارکاتی با تیم لیگ یكی پاس همدان با مربیگری کمالوند خبر داد و گفت: پس از این دیدار که موافق‌ها اولیه برگزاری آن صورت گرفته تیم به همدان رفته و دو بازی با تیم‌های لیگ یک و دوی انجام می‌دهد.
دولتشاهی با بیان اینکه تمرینات دارتاک بعد از ظهر به صورت منظم پیگیری می‌شود، افزود: اوضاع تیم خوب است وبا توجه به اینکه زمان زیادی به آغاز مسابقات داریم، قطعا با بازی‌های تدارکاتی و شناخت نقاط ضعف و قدرت نماینده شایسته لرستان هستیم.
وی حضور سعید سپهوند به عنوان سرمربی و سعید بیات و اصغر کیان‌زاده به عنوان مربیان و محمد سعیدیان به عنوان سرپرست و محمود داودی‌نژاد به عنوان روابط عمومی ورئیس کمیته انضباطی باشگاه را نقطه قوت دارتاک دانست و جذب نفرات شایسته و خوب وبا کارنامه‌ای همچون مجتبی اصغریان، محمدعلی بازگیر، هادی فاضلی، محمد فاضلی، منصور داوودی‌نژاد، ایمان القاصی، فخرالدین بهاروند، بهنام گودرزی، کامیار غلام رضایی، مصطفی ندری، شهریار هاجری، سعید دولتشاهی، مسلم دریکوند، قاسم رحمانی، حمزه غلامی، سجاد عالی‌پور، سید علی موسوی، روح الله زینی‌وند... را خوب توصیف کرد .
دولتشاهی از مسئولان استانی و تربیت بدنی لرستان خواست سه تیم شاهین دورود، داتیس لرستان و دارتاک لرستان که توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حمایت می‌شوند را مورد حمایت قرار دهند.
انتهای پیام/صا30منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900619000008

   


دبیركل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
بررسی سریال‌های ضد شیعی در دستور كار اجلاس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)

خبرگزاری فارس: دبیركل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) گفت: مجمع تحت عنوان مسایل موجود و عمومی مساله سریال سازی ضد شیعی را بررسی خواهد كرد.

خبرگزاری فارس: بررسی سریال‌های ضد شیعی در دستور كار اجلاس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)

حجت‌الاسلام محمدحسین اختری در گفت‌وگو با خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری فارس، با اشاره به موضوعات مورد بحث در پنجمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: مجمع تحت عنوان مسایل موجود و عمومی مساله سریال سازی ضد شیعی را بررسی خواهد كرد و نسبت به این سریال از قبل هم مجمع جهانی اهل بیت(ع) موضع‌گیری كرده و هم نامه‌هایی به مفتی‌های اهل تسنن نوشته و به اینها توجه دادیم كه این سریال سازنده نیست و موجب فتنه است.

* در مصر نسبت به پیروان اهل بیت(ع) تعرض خاصی صورت نگرفته است

وی همچنین درباره اوضاع شیعیان مصر گفت: احساس نمی‌كنم كه در مصر نسبت به پیروان اهل بیت(ع) تعرض خاصی صورت گرفته باشد در مصر چون مردم این كشور علاقه‌مند به اهل بیت (ع) هستند و آنجا مقام راس الحسین(ع) و مسجد امام حسین(ع) و همچنین حرم و مقام حضرت زینب (س) از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و مردم عشق و علاقه بسیاری به این امر دارند.
دبیركل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) افزود: هیئت‌هایی كه پس از انقلاب مصر به ایران آمدند كه همه برادران اهل تسنن بودند و هم مجامعی كه ما داشتیم و هیئت‌هایی ایرانی كه به مصر رفته‌اند مصری‌ها از علاقه‌شان به اهل‌بیت(ع) گفته‌اند.

* آنچه را كه از وهابیون متعصب می‌بینیم در مصر وجود ندارد

وی با اشاره به واكنش‌های مقامات مذهبی در مصر تاكید كرد: احمد الطیب شیخ الازهر نیز در سخنرانی‌هایی كه داشته نسبت به مكتب اهل بیت(ع) و تشیع اظهارات خوبی داشت و اصلا آنچه را كه از وهابیون متعصب می‌بینیم در مصر وجود ندارد و پیروان اهل بیت (ع) همانطور كه قبلا در آنجا بودند و فعالیت می‌كردند همچنان به فعالیت خودشان ادامه می‌دهند.
اختری افزود: اعضایی از مصر در مجمع عمومی مجمع جهانی اهل‌البیت(ع) داریم كه در دوره‌های قبل و در شرایطی كه مبارك بر سر كار بود حضور داشتند و در این اجلاس هم شركت می‌كنند.

* مجمع جهانی اهل‌البیت(ع) بر قانونی بودن فعالیت شیعیان در كشورهای مختلف تاكید دارد

دبیركل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) درباره حزب جدیدالتاسیس شیعیان مصر نیز گفت: حزبی هم در آنجا تشكیل شده توسط یكی از شخصیت‌هایی است كه توانمند بوده و آن فرد دكتر راسم النفیس است كه حزبی را براساس ضوابط آنجا شكل داده است.
 وی افزود: ما نسبت به كارهایی كه در كشورهای دیگر می‌شود دخالتی نداریم و هر كس بر اساس شرایط اجتماعی و قانون خودش فعالیت خودش را انجام می‌دهد فقط پیروان اهل بیت(ع) تشویق می‌كنیم كه در هر جا كه هستند تلاش كنند كه از راه‌های قانونی امتیازاتی كه قانون به آنها داده به دست آوردند و فعالیت‌هایشان فعالیت قانونی باشد كه هیچ مشكلی در آنجا نداشته باشند.
اختری در بخش دیگری از این گفت‌وگو به وضعیت شیعیان در بحرین اشاره كرد و گفت: قضیه بحرین نسبت به همه جا متفاوت‌تر است و این یكی از ننگ‌های بزرگ برای جامعه بشری امروز و برای موسسات بین‌المللی و مؤسساتی است كه خودشان را به دروغ طرفدار دموكراسی و حقوق بشر می‌دانند و سكوت اختیار كرده‌اند.
وی افزود: تمام رسانه‌هایی كه كوچكترین مسایل در كشورهای دیگر را بزرگ‌نمایی می‌كنند این همه كشتار و این همه زندانی‌شدن‌ها را منعكس نمی‌كنند و حاضر نیستند كه از مردم بحرین حمایت كنند.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000618

   


سرورالدین در گفت‌وگو با فارس خبر داد
اعلام نتایج نهایی نخستین كنكور دكترا تا سه‌شنبه

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان سنجش آموزش كشور از اعلام نتایج نهایی نخستین كنكور دكترا تا روز سه‌شنبه 22 شهریورماه خبر داد.

خبرگزاری فارس: اعلام نتایج نهایی نخستین كنكور دكترا تا سه‌شنبه

محمد حسین سرورالدین رئیس سازمان سنجش آموزش كشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس از آمادگی نتایج نهایی نخستین كنكور دكترا خبر داد و دلیل عدم اعلام این نتایج را همزمانی آن با اعلام نتایج كنكور سراسری بیان كرد.

به گفته سرورالدین نخستین آزمون نیمه متمرکز دکتری (Ph.D) سال 1390 روز پنجشنبه 25 فروردین‌ماه در 32 شهر ایران و 61 حوزه امتحانی با رقابت 130 هزار و 900 نفر در 9 گروه و 107 کد رشته برگزار شد.

وی درباره تركیب جنسیتی این آزمون گفت: در نخستین آزمون دکتری 80 هزار و 69 نفر معادل 61 درصد مردان و 50 هزار و 911 نفر معادل 39 درصد زنان حضور داشتند.
 
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور با اشاره به حضور بیشترین شرکت‌کننده در نخستین آزمون دكترا در شهر تهران با 34 هزار و 177 داوطلب، خاطرنشان كرد: به جز تهران، اصفهان با 9 هزار و 548 نفر بیشترین شرکت کننده و هرمزگان با 885 نفر کمترین شرکت کننده در این آزمون را داشتند.

وی درباره ظرفیت پذیرش نخستین آزمون دكترا گفت: بر اساس ظرفیت پذیرشی که دانشگاه‌ها به سازمان سنجش اعلام کرده‌اند، در مجموع همه گروه‌ها 5 هزار و 431 نفر پذیرش می‌شوند، این آمار در گروه فنی و مهندسی یک هزار و 563 نفر، در گروه علوم پایه یک هزار و 386 نفر، در گروه علوم انسانی یک هزار و 213 نفر، در گروه کشاورزی 585 نفر، در گروه زبان‌های خارجی 309 نفر، در گروه دامپزشکی 171 نفر، در گروه هنر 67 نفر و در گروه تربیت بدنی 49 نفر است.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900619000054

   


در منطقه شمالغرب کشور صورت می‌گیرد‌؛
آغاز دومین مرحله رزمایش فداییان حریم ولایت 3

خبرگزاری فارس: فرمانده پایگاه دوم شکاری شهید سرلشگر فکوری تبریز از آغاز دومین مرحله رزمایش نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه شمال‌غرب کشور خبر داد.

خبرگزاری فارس: آغاز دومین مرحله رزمایش فداییان حریم ولایت 3

امیر سرتیپ دوم خلبان ستاد جعفر حلت‌آبادی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: مرحله نخست این رزمایش از 16 شهریور با عنوان گسترش با حضور تمام پایگاه‌های هوایی كشور اعم از بندرعباس، بوشهر، دزفول، شیراز، اصفهان، همدان، مهرآباد و تبریز آغاز شد.
وی با بیان اینكه مرحله دوم رزمایش از شنبه به مدت سه روز با انجام تمرین‌ها، پروازهای تاكتیكی و رهاسازی مهمات مشقی انجام می‌شود اظهار داشت: تمام خلبان‌های حاضر در این رزمایش كسانی هستند كه از صفر تا 100 آموزش‌های خود را در ایران اسلامی گذرانده‌اند.
حلت‌آبادی افزود: در این رزمایش صدها سورتی پرواز جنگی را خواهیم داشت و این كار بزرگ در صورت مساعد بودن شرایط جوی در طول مراحل مختلف رزمایش انجام خواهد شد.
فرمانده پایگاه دوم شکاری سرلشگر شهید فکوری تبریز با اشاره به تفاوت این رزمایش با رزمایش‌های گذشته نیروی هوایی گفت: استقلال نیروی هوایی ارتش و جوانگرایی از عمده ویژگی‌های این رزمایش است که علاوه بر آنها می‌توان گفت در رزمایش‌های قبلی صرفاً مسابقه‌ای بین تیم‌ها و خلبان‌های مختلف انجام و تیم‌های برتر انتخاب می‌شدند که در این رزمایش قصد داریم با بخشی از امكانات نیروی هوایی ارتش، انواع و اقسام تاكتیك‌ها را به نمایش بگذاریم و مهمات مختلفی را شلیك كنیم و بر اساس آن درصد خطای مهمات‌های خود را اندازه‌گیری كنیم.
حلت‌آبادی اضافه کرد: نیروی هوایی ارتش موفق شده است كه خطای مهمات‌ها را به حداقل برساند و در سومین رزمایش خود از سبك‌ترین تا سنگین‌ترین بمب تا تناژ 2 هزار پوند را رها خواهیم كرد و مهمات هوشمند نقطه‌زن را نیز آزمایش می‌كنیم.
وی بیان داشت: در این رزمایش انواع موشك‌های هوا به هوا و هوا به زمین اعم از موشك‌های حرارتی، لیزری، راداری و تلویزیونی استفاده می‌شود.
فرمانده پایگاه دوم شکاری سرلشگر شهید فکوری تبریز همچنین در ادامه گفت: در رزمایش‌های گذشته عملیات پرواز و بمباران شبانه را اجرا كردیم ولی در این رزمایش این عملیات را به صورت گسترده‌تر اجرا می‌کنیم چرا که كار پرواز و انجام عملیات در شب بسیار حساس و خطرناك است و برای آمادگی نیروهای خود قصد داریم هم اهدافی را كه با منور مشخص می‌شود و هم اهداف بدون استفاده از منور را در تاریكی مطلق توسط جنگنده‌های F4 و سوخو 24 انجام دهیم.
حلت‌آبادی، در خصوص استفاده از جنگنده بمب‌افکن صاعقه در این رزمایش نیز تصریح کرد: جنگنده صاعقه برای نخستین بار در این رزمایش شركت کرده و مهمات جنگی را با آمادگی بالا برای حمل تناژ بالا بر روی اهداف رها می‌کند.
در این رزمایش هواپیماهای جنگنده F4، F5 ، سوخو 24، میگ 29 و هواپیماهای ترابری c 130 و هواپیماهای شناسایی (پهپاد) شركت دارد.
انتهای پیام/م20منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000624

   


اوباما: مصر امنیت سفارت اسرائیل در قاهره را تامین كند

خبرگزاری فارس: در پی حمله تظاهرات‌كنندگان مصری به سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره، رئیس‌جمهور آمریكا خواستار تأمین امنیت سفارت اسرائیل و كاركنان آن از سوی مقامات مصر شد.

خبرگزاری فارس: ا<a http=وباما: مصر امنیت سفارت اسرائیل در قاهره را تامین كند" title="خبرگزاری فارس: اوباما: مصر امنیت سفارت اسرائیل در قاهره را تامین كند" src='http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/06/15/091021_PhotoA.jpg' />

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، بنا بر اعلام كاخ سفید، در پی حمله تظاهرات‌كنندگان مصری به سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره، "باراك اوباما" روز گذشته نگرانی شدید خود را در این خصوص به "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام كرد.

كاخ سفید همچنین با صدور بیانیه‌ای افزود: رئیس‌جمهور آمریكا در ادامه از مقامات مصری خواست كه حفاظت‌های لازم را از سفارت اسرائیل در قاهره به عمل آورده و امنیت آن را تأمین كنند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «اوباما با نتانیاهو درباره وضعیت سفارت اسرائیل در قاهره گفت‌و‌گو كرد. رئیس‌جمهور آمریكا همچنین نگرانی شدید خود را از وضع سفارت و امنیت اسرائیلی‌هایی كه در آنجا مشغول به كار هستند، اعلام كرد.»

بعد از ظهر روز گذشته تظاهرات‌کنندگان مصری با در دست داشتن چکش و میله‌های آهنی اقدام به تخریب دیوار حائل اطراف سفارت اسرائیل در قاهره کردند و با بالا رفتن از دیوار سفارت پرچم رژیم صهیونیستی را از بالای آن به زیر کشیدند و سپس اقدام به آتش زدن آن مقابل ساختمان سفارت كردند.

تظاهرات‌كنندگان پس از تصرف سفارت، اسناد موجود در آن را که گفته می‌شود، بسیاری از آنها مربوط به دستگاه‌های دیپلماتیک اسرائیلی است، به خیابان‌ها ریختند.

روابط مصر و اسرائیل پس از تجاوز 18 آگوست این رژیم به سینا و کشته شدن 7 نظامی مصری تیره و بحرانی است و مردم این کشور خواهان قطع رابطه با رژیم صهیونیستی و اخراج سفیر آن از کشور خود هستند.

انتهای پیام/ر.صمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900619000182

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :