قدم به قدم با المپیكی‌های ایران - قایقرانی

جنگ 4 پاروزن المپیكی با ركوردهایشان

» سرویس: ورزشی - المپیك لندن

4 پارو زن ایرانی در المپیك لندن كار دشواری دارند. آنها هم باید با رقبای قدر و هم با ركوردهای خودشان مبارزه كنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اگرچه قایقرانی در ایران یك فدراسیون دارد اما در عرصه جهانی توسط چند فدراسیون متفاوت حركت می كند. رویینگ یكی از مواد قایقرانی است كه از دومین دوره بازی‌های المپیك یعنی از سال 1900 در لیست ورزش های كهن المپیكی قرار داشته است. كانو و كایاك نیز از المپیك 1936 برلین برای نخستین بار به عنوان ورزشی المپیكی نام گرفتند.

بادبانی دیگر رشته المپیكی است كه مسابقاتش از همان ابتدا و در شروع المپیك مدرن از سال 1896 به عنوان رشته ورزشی حضور داشت. آلمان، آمریكا و انگلستان هر كدام با داشتن 33، 31 و 24 مدال طلا، بهترین های رشته رویینگ در رقابت های المپیك هستند. در كانو و كایاك روسیه (شوروی سابق) با 29 مدال طلا، آلمان با 25 مدال طلا و مجارستان با 19 مدال طلا بهترین های المپیك هستند. در رشته بادبانی نیز انگلستان با 24 مدال طلا در صدر قرار دارد و پس از آن آمریكا و نروژ با 19 و 17 مدال طلا جای گرفته اند. در كل تاریخ رشته های قایقرانی در المپیك نیز ایران مدالی نداشته است.

قایقرانی ایران در المپیك

نادر عیوضی پارو زن ایرانی در كانو توانست سهمیه المپیك 2000 سیدنی را بدست آورد و به عنوان نخستین پارو زن تاریخ قایقرانی ایران در المپیك معرفی شود. او در مواد 500 و 1000 متر به مصاف حریفانش رفت اما نتوانست از مرحله مقدماتی صعود كند و حذف شد و در نهایت در جایگاه 29 ماده 500 متر و 31 ماده 1000 متر جای گرفت.

محسن شادی

محسن شادی نخستین نماینده رویینگ در المپیك پكن

قایقرانی ایران در المپیك 2008 پكن دو نماینده داشت. محسن شادی و هما حسینی دو پاروزن رویینگی ایران بودند كه در پكن به مصاف حریفان خود رفتند و در نهایت بیست و پنجم و بیست و ششم شدند. هما حسینی پس از بازگشت از المپیك با فدراسیون اختلاف پیدا كرد و از ورزش قهرمانی كنار رفت اما محسن شادی به عنوان یكی از پاروزنان شاخص ایران در عرصه جهانی به كارش ادامه داد و با كسب مدال طلای بازی های آسیایی گوانجو برای المپیك 2012 آماده شد.

المپیك لندن و چهار پاروزن ایرانی

فدراسیون قایقرانی ایران با ریاست احمد دنیا مالی رییس بركنارشده اش برای لندن برنامه ریزی ویژه ای داشت و می خواست تعداد ورزشكاران المپیكی اش را افزایش دهد كه در این امر موفق بود. دو سهمیه در رویینگ تكرار و دو سهمیه در كایاك نیز اضافه شد. محسن شادی در لندن دومین المپیكش را تجربه می كند و در كنارش احمدرضا طالبیان، سولماز عباسی و آرزو حكیمی را خواهد داشت. پاروزنان ایرانی در لندن باید به مصاف حریفان قدرتمندی بروند اما اصلی‌ترین حریف این چهار ورزشكار ركوردهایشان است كه باید در لندن آنها را ارتقا دهند. ایران در قایقرانی تقریبا شانس مدال ندارد و توقع سكو نیز از چهار قایقران ایرانی نیست اما انتظار می رود آنها ركوردهای قابل قبولی در لندن به دست آورده و حداقل از ركوردهای شخصی‌شان عبور كنند.

محسن شادی: می‌خواهم نتیجه ای شایسته برای قایقرانی ایران بدست آورم

پاروزن آذری تیم ملی ایران تمرینهایش را در سد شهر چای ارومیه آغاز كرد و تا آستانه اعزام به المپیك نیز در همانجا به تمرینهایش ادامه خواهد داد. شادی ورزشكاری بود كه پیش از رقابتهای انتخابی المپیك همه از او به عنوان شانس نخست سهمیه صحبت می كردند و او نیز گرفتن سهمیه را كاری آسان می دانست.

ملی پوش تیم رویینگ ایران در رقابتهای قهرمانی آسیا كه در كره جنوبی برگزار شد سهمیه لندن را گرفت و پس از بازگشت به ایران دوباره در ارومیه تمریناتش را ادامه داد. او شرایط بدنی‌اش را مناسب می داند اما تاكید دارد كه رقابتهای المپیك لندن بسیار دشوار خواهد بود چرا كه شادی حالا باید در بین ورزشكاران سنگین وزن به رقابت بپردازد؛ ورزشكارانی كه از نظر فیزیكی با او تفاوت زیادی دارند اما این پاروزن ملی پوش نیز با قدرت و با این تفكر كه می تواند نتیجه خوبی بگیرد تمرینهایش را ادامه می دهد.

شادی پارزن المپیكی ایران در ماده رویینگ است كه دومین المپیكش را تجربه می كند. او رقیبانش در لندن را قدرتمند می داند و به سابقه آنها اشاره می كند. شادی وضعیت اردوهایش در ارومیه را مناسب ارزیابی كرد و گفت: "با تمام توان تمرین می كنم. در المپیك در بخش سنگین وزن حضور دارم و به همین دلیل كارم بسیار دشوار خواهد بود. تمرین هایم مناسب بوده و می خواهم نتیجه ای شایسته برای قایقرانی ایران بدست بیاورم. روزهای باقی مانده بسیار حساس است و باید از آنها نیز به خوبی اسفتاده كنم."

بیوگرافی محسن شادی

متولد 14 خرداد 1367 – نقده (آذربایجان غربی)

1386، سال ورود به تیم ملی

مجرد و دانشجوی كاردانی

نخستین مربی: جوگانیك

مربی فعلی : شخرت گانیو

**عناوین قهرمانی شادی:

مدال نقره درقهرمانی زیر 23 سال جهان آلمان 1387

مدال طلا در قهرمانی زیر 23 سال جهان جمهوری چك 1388

مدال طلا در قهرمانی زیر 23 سال جهان بلاروس 1389

مدال طلا در قهرمانی آسیا كره جنوبی 1386

كسب سهمیه المپیك چین

مدال طلا در بازی‌های آسیایی «گوانگجو» چین 1389

مدال طلا در قهرمانی آسیا كره جنوبی 1390

كسب سهمیه المپیك 2012 لندن

برنامه مسابقات محسن شادی در لندن

از شنبه 7 مرداد (28 جولای) ساعت 12 و 30 دقیقه (دور مقدماتی)

نقشه های احمدرضا طالبیان برای رسیدن به فینال A

پاروزن اصفهانی تیم ملی آبهای آرام در رقابتهای قهرمانی آسیا كه در تهران برگزار شد با اقتدار سهمیه المپیك لندن را بدست آورد و توانست قدرتش را به رخ حریفان آسیایی بكشد. طالبیان پس از كسب سهمیه المپیك در اردوهای متفاوتی شركت كرد اما نتایجش در رقابتهای جهانی او را راضی نكرد. او پس از بازگشت به ایران تمرینهایش را در دریاچه آزادی ادامه داد و با این هدف كه می تواند در آستانه ی المپیك راهی بلاروس شود روزهایش را می گذراند. طالبیان كه از نتایج كاپهای جهانی راضی نبود تمرینهایش را پرفشارتر كرد و پس از لغو شدن اردوی بلاروس برای فاصله گرفتن از شرایط روانی دریاچه آزادی، راهی انزلی شد.

طالبیان در تمرین تیم ملی قایقرانی آبهای آرام

احمدرضا طالبیان حضور در بین 9 نفر اول جهان (فینال A) در المپیك را نتیجه ی ایده آلی می داند. او معتقد است پیش از این در رقابتهای جهانی در فینال B حضور داشته و به همین دلیل می خواهد در المپیك لندن كاری بزرگتر انجام دهد. احمدرضا حریفانی دارد كه به اندازه سن او سابقه قایقرانی دارند اما پاروزن تیم ملی ایران برای پشت سرگذاشتن آنها نقشه های زیادی كشیده است.

او اردوی انزلی را مناسب ارزیابی می كند و می گوید: "خوشبختانه شرایط بدنی و روانی خوبی دارم. در انزلی برنامه های پرفشاری داشتم كه آمادگی ام را بیشتر كرد. امیدوارم در روزهای باقی مانده تا المپیك نیز بتوانم تمرین هایم را به خوبی ادامه دهم تا نتیجه راضی كننده ای در لندن بدست بیاورم. المپیك لندن برای من ارزش زیادی دارد."

بیوگرافی احمدرضا طالبیان

متولد 28 اردیبهشت 1368 در اصفهان

1384، سال ورود به تیم ملی

مجرد و دیپلمه

اولین مربی : مهرداد رحیمی

مربی فعلی : ایرج اقلیمی

** عناوین قهرمانی طالبیان:

پنج مدال طلا در مسابقات قهرمانی آسیا كره جنوبی 1386

دو مدال طلا و دو مدال نقره در مسابقات قهرمانی آسیا ایران 1388

یك مدال طلا و یك مدال برنز در بازی‌های آسیایی 2010 «گوانگجو» چین 1389

سه مدال طلا در مسابقات قهرمانی آسیا ایران 1390

كسب سهمیه المپیك 1390

برنامه رقابتی طالبیان در لندن

دوشنبه 16 مرداد (6 آگوست): كایاك تك نفره 100 متر ساعت 9 و 30 دقیقه مقدماتی- ساعت 10 و 58 نیمه نهایی

سولماز عباسی: به دنبال ركوردی مناسب در لندن هستم

سولماز عباسی یكی از هشت بانوی المپیكی ایران است كه سهمیه ی رویینگ را در مسابقات قهرمانی آسیا بدست آورد. عباسی در كره جنوبی بلیت لندن را گرفت و تمرین‌هایش را در تهران پشت سرگذاشت.

پاروزن تیم ملی رویینگ ایران پس از مدتی تمرین در رقابتهای جهانی شركت كرد كه نتایج خوبی نیز بدست آورد. پس از بازگشت به ایران، دریاچه آزادی میزبان بانوی المپیكی ایران بود و به این دلیل كه پیست استاندارد رویینگ در كشور وجود ندارد مجبور بود با همین وضعیت بسازد.

عباسی نیز همانند دیگر ملی پوشان قایقرانی قرار بود در اردوی خارجی حضور پیدا كند اما با لغو شدن این سفر، راهی ارومیه شد تا بتواند تمریناتش را در شرایطی نسبتا بهتر ادامه دهد.

سولماز عباسی

عباسی كه با مدال برنز توانست سهمیه المپیك را كسب كند، در باره المپیك می‌گوید: "هیچ وقت فكر نمی كردم نتوانم سهمیه كسب كنم و در تمام این مدت گرفتن سهمیه المپیك را متصور بودم. ما می توانستیم در پیست استاندارد تمرین كنیم كه این گونه نشد. در هر حال تمام تلاش خود را می‌كنم كه تا زمان اعزام به المپیك به آمادگی لازم برسم و بتوانم در رقابت‌های لندن عملكرد مناسبی داشته باشم. "

بیوگرافی سولماز عباسی

متولد 29 دی 1362 در تهران

1383، سال ورود به تیم ملی

مجرد و دانشجوی كارشناسی تربیت بدنی

اولین مربی : راحله احدپور

مربی فعلی : افشین فرزام

** عناوین قهرمانی:

مدال برنز در بازی‌های آسیایی «گوانگجو»

كسب سهمیه المپیك 1391

برنامه رقابتی عباسی در لندن

از شنبه 7 مرداد (28 جولای) ساعت 13 و 30 دقیقه (دور مقدماتی)

آرزو حكیمی: جوانترین ورزشكار ایران در المپیك هستم

آخرین سهمیه ی قایقرانی ایران در المپیك لندن توسط آرزو معتمدی بدست آمد اما او نتوانست سهمیه اش را حفظ كند و آرزو حكیمی بلیت 200 متر كایاك بازی‌های لندن را از او گرفت. معتمدی در رقابتهای قهرمانی آسیا در تهران در شرایطی كه در جایگاه چهارم قرار گرفت به دلیل حضور 3 نفر اول در المپیك لندن موفق به كسب سهمیه شد اما در مسابقه انتخابی داخلی نتوانست نتیجه خوبی بگیرد و جایش را با آرزو حكیمی جوان 17 ساله ایرانی عوض كرد.

آرزو حكیمی بانوی آینده دار ایران در فاصله چند ماه به المپیك عازم رقابتهای جهانی شد و نتایج قابل قبول نیز كسب كرد و بعد از بازگشت به ایران اردوهایش را در دریاچه آزادی ادامه داد. حكیمی با سن و سال كمی كه دارد همانند دیگر پاروزنان المپیكی ایران در لندن به جنگ ركوردهایش خواهد رفت. او در این رویداد بزرگ ورزشی حریفان قدرتمندی دارد اما معتمدی با توجه به سن كمش می‌تواند در آینده به یك پدیده در این رشته تبدیل شود.

آرزو حكیمی

حكیمی درباره حضورش در المپیك می‌گوید: " فكر می‌كنم جوانترین ورزشكار ایران در المپیك خواهم بود. خوشحالم كه می‌توانم در چنین سنی المپیك را تجربه كنم و هدفم این است كه بهترین نتیجه را در این رقابت ها به دست آورم.فكر می‌كنم كه می‌توانم در المپیك ركورد خود را بهبود بخشم. پس از المپیك مسیر خود را به طور جدی‌تر ادامه خواهم داد. به المپیك بعدی هم فكر می‌كنم و تلاش دارم در مسابقات قهرمانی جوانان جهان مدال كسب كنم. "

بیوگرافی آرزو حكیمی:

متولد 29 فروردین 1374 در تهران

1388، سال ورود به تیم ملی

مجرد و دانش‌آموز سال سوم دبیرستان

اولین مربی : عابدین فیروز

مربی فعلی : یولداشف

** عناوین قهرمانی حكیمی:

سه مدال طلا و یك مدال برنز در قهرمانی آسیا 2011 تهران 1390

كسب مقام چهارم در رقابت های جوانان جهان 2011

برنامه رقابتی حكیمی در لندن

از جمعه 20 مرداد (10 آگوست) كایاك 200 متر- ساعت 10 و 12 دقیقه(مقدماتی)، ساعت 11 و 30 دقیقه (نیمه نهایی)

آیا می‌دانید؟

- جوان ترین قهرمان المپیك یك پسر گمنام فرانسوی بود كه برای تیم دو نفره روئینگ آلمان پارو زد و قهرمان شد اما پس از مراسم اهدای مدال ناپدید شد. این پسر كمتر از 12 سال سن داشت.

- در المپیك 1928 آمستردام روئینگ سوار استرالیایی به نام هنری پیرس در اواسط مسابقه اش یك مرغابی و جوجه هایش بر سر راه او می آیند كه پیرس قایقش را از حركت باز می‌دارد و پس از عبور مرغابی ها به مسابقه اش ادامه می‌دهد. این استرالیایی كه از رقیب فرانسوی اش عقب افتاده بود، به مسابقه ادامه می‌دهد و مدال طلا را هم برنده می شود.

- دكتر بنیامین اسپاك كه پزشك و متخصص مشهور در رفتار حركتی كودكان بوده در المپیك 1924 مدال طلای المپیك در روئینگ را به دست آورده است.

- مسابقات 200 متر كانوی سرعتی برای اولین بار در المپیك 2012 لندن برگزار می‌شود.